Grzegorz Braun złożył wniosek do Sądu Najwyższego. Chodzi o złamanie procedur wyborczych

„Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna złożył we wtorek skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW, która pozwala na uznanie za ważne podpisów poparcia zbieranych w wyborach na prezydenta Gdańska przez komitet wyborczy Aleksandry Dulkiewicz, po zmianie nazwy jej komitetu”, informuje portal gazetaprawna.pl.

Po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, wybory uzupełniające zostały zaplanowane na 3 marca. Faworytem w tej walce wyborczej jest Aleksandra Dulkiewicz, pierwszy zastępca Adamowicza niejako „naznaczona” do zajęcia wakatu.

Sęk w tym, że jej kandydatura mogła zostać zgłoszona nielegalnie. Jak wyjaśnił Braun, który kandyduje na urząd prezydenta Gdańska, komitet, który popiera Dulkiewicz i zbiera dla niej podpisy został zarejestrowany niewłaściwie.

Chodzi o zbieżność nazwy Komitetu Wyborczego Wyborców „Wszystko Dla Gdańska” tożsamej z nazwą stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”. Wedle Brauna art. 95 par. 3 Kodeksu wyborczego na to nie pozwala. Bowiem mówi wyraźnie, że „nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego wyborców muszą być różne od nazw lub skrótu nazw partii politycznych lub organizacji, wpisanych odpowiednio do ewidencji lub rejestru, prowadzonych przez właściwy organ”.

We wtorek pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna Włodzimierz Skalik poinformował media, że złożył do Sądu Najwyższego skargę na poniedziałkowa uchwałę podjęta przez PKW. Zdaniem Skalika ta uchwała została „podjęta z naruszeniem prawa, zwłaszcza w części, w której PKW nakazało akceptować podpisy, pod zmienianą nazwą komitetu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz, który dotychczas funkcjonował jako Komitet Wyborczy Wyborców Wszystko dla Gdańska”.

Jak dodał: „fakt złożenia skargi wstrzymuje realizację uchwały PKW, która powinna zostać niezwłocznie unieważniona przez Sąd Najwyższy”.

Z kolei Grzegorz Braun podkreślił, że skarga dotyczy „nie działań Aleksandry Dulkiewicz, ale uchwały PKW”. – Podpisy zbierane na całkiem inny komitet mają być zaliczone w poczet wymaganej do zatwierdzenia przez kandydata dokumentacji, kiedy będzie tę dokumentację składał nowy komitet, pod nowa nazwą. Ta decyzja nie ma precedensu i (…) podstawy w prawie polskim. To jest wynalazek PKW – dodał.

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-02-05) | https://www.pch24.pl/grzegorz-braun-zlozyl-wniosek-do-sadu-najwyzszego--chodzi-o-zlamanie-procedur-wyborczych,65947,i.html

Skip to content