Aktualizacja strony została wstrzymana

Profanacja na Ukrainie: amerykańscy Chasydzi zniszczyli krucyfiks

W mieście Humań w Obwodzie Czerkaskim na Ukrainie grupa pielgrzymów-chasydów z USA zniszczyła sporych rozmiarów krucyfiks. Miejscowa policja nie miała najmniejszych problemów z zatrzymaniem sprawców profanacji. Do aresztu trafiło aż 12 agresywnie zachowujących się chasydów.

Zgodnie z ukraińskim prawem „za umyślne nawoływanie do waśni i konfliktów na tle narodowościowym i religijnym” grozi im od pięciu do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.
Ambasador Państwa Izrael na Ukrainie zdecydowanie potępił ten brutalny akt wandalizmu. Ambasador Joel Lyon powiedział m.in., iż ma nadzieję, że ta prowokacja nie stanie na przeszkodzie w pokojowym współżyciu Żydów i Ukraińców w Humaniu.

Innym problemem, który pojawia się niemal co roku są – zdaniem firm odpowiedzialnych za organizowanie chasydzkich pielgrzymek – powszechne zaśmiecenie Humania. Chasydzi mają pretensje do władz miasta, które nie są w stanie (lub nie chcą) wymóc na służbach komunalnych utrzymania czystości na odpowiednim poziomie.

Humań w Obwodzie Czerkaskim to ważne miejsce pielgrzymkowe dla bracławskich Chasydów. Słowo „Bracław” pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie, znajdującej się na Ukrainie
Z roku na rok liczba Chasydów bracławskich udających się do ukraińskiego Humania wyraźnie wzrasta. W ubiegłym roku do tego ukraińskiego miasta przyjechało ponad 25 tysięcy chasydów z 23 krajów świata. Jak widać część z nich stwarza coraz większe problemy.

Źródło: sedmitza.ru
ChS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-25) | https://www.pch24.pl/profanacja-na-ukrainie–amerykanscy-chasydzi-zniszczyli-krucyfiks,65730,i.html