Profanacja na Ukrainie: amerykańscy Chasydzi zniszczyli krucyfiks

Aktualizacja: 2019-01-25 9:25 am

W mieście Humań w Obwodzie Czerkaskim na Ukrainie grupa pielgrzymów-chasydów z USA zniszczyła sporych rozmiarów krucyfiks. Miejscowa policja nie miała najmniejszych problemów z zatrzymaniem sprawców profanacji. Do aresztu trafiło aż 12 agresywnie zachowujących się chasydów.

Zgodnie z ukraińskim prawem „za umyślne nawoływanie do waśni i konfliktów na tle narodowościowym i religijnym” grozi im od pięciu do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.
Ambasador Państwa Izrael na Ukrainie zdecydowanie potępił ten brutalny akt wandalizmu. Ambasador Joel Lyon powiedział m.in., iż ma nadzieję, że ta prowokacja nie stanie na przeszkodzie w pokojowym współżyciu Żydów i Ukraińców w Humaniu.

Innym problemem, który pojawia się niemal co roku są – zdaniem firm odpowiedzialnych za organizowanie chasydzkich pielgrzymek – powszechne zaśmiecenie Humania. Chasydzi mają pretensje do władz miasta, które nie są w stanie (lub nie chcą) wymóc na służbach komunalnych utrzymania czystości na odpowiednim poziomie.

Humań w Obwodzie Czerkaskim to ważne miejsce pielgrzymkowe dla bracławskich Chasydów. Słowo „Bracław” pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie, znajdującej się na Ukrainie
Z roku na rok liczba Chasydów bracławskich udających się do ukraińskiego Humania wyraźnie wzrasta. W ubiegłym roku do tego ukraińskiego miasta przyjechało ponad 25 tysięcy chasydów z 23 krajów świata. Jak widać część z nich stwarza coraz większe problemy.

Źródło: sedmitza.ru
ChS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106395 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]