Ambasador Izraela: konferencja o Bliskim Wschodzie w Warszawie? Podoba się nam ten pomysł

Polska jest dobrym miejscem na konferencję o Bliskim Wschodzie, bo jest neutralna w tej kwestii – powiedziała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie organizowana przez władze Polski i Stanów Zjednoczonych odbędzie się 13 i 14 lutego w Warszawie. Zdaniem przedstawicieli Iranu to tylko przykrywka dla rzeczywistych intencji Waszyngtonu, czyli wzmocnienia antyirańskich tendencji i dalszej stygmatyzacji „krajów Persów”.

W ocenie ambasadora Iranu w Polsce – Masuda Edrisi Kermanszahiego „Polska podjęła ryzyko polegające na zniszczeniu wzajemnych relacji z Iranem”. – A były one serdeczne i przyjazne od wielu wieków, można powiedzieć, że trwało to 540 lat – ocenił dodając, że jego zdaniem „rezultat tej konferencji na pewno nie będzie pozytywny”. – Podobnie było z innymi tego typu spotkaniami organizowanymi w przeszłości przeciwko Iranowi. (…) Pozostanie zła sława, którą okryje się Polska. I nieprzyjemne wspomnienia w irańskim społeczeństwie – dodał dyplomata.

Całkowicie odmienne stanowisko w tej sprawie zaprezentowała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. – Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli konferencja nam się podoba – powiedziała Azari.

Ambasador zapytana czy w konferencji weźmie udział przedstawiciel władz Izraela zasugerowała, że może to zrobić nawet Benjamin Netanjahu. – Jeśli udział potwierdzi duże grono ministrów spraw zagranicznych z krajów arabskich, to mam nadzieję, że premier Netanjahu do Warszawy przyjedzie. Ale to nie jest pewne – zaznaczyła Azari.

Azari skomentowała również obecne stosunki na linii Polska – Izrael. Jej zdaniem wróciły one do normy i ewentualny udział premiera Netanjahu w konferencji o Bliskim Wschodzie tylko to potwierdzi. – Myślałam, że po ogłoszeniu przyśpieszonych wyborów do Knesetu nie ma już szans, aby się tutaj pojawił za mojej kadencji, bo będę ambasadorem do początków września. A teraz jest taka szansa. Przyjazd premiera na konferencję bliskowschodnią byłby okazją do rozmów dwustronnych izraelsko-polskich. Tak po ludzku chciałabym, żeby za mojej kadencji zamknął się jakiś cykl w tych relacjach – powiedziała ambasador Izraela w Polsce.

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-22)

 


 

„Za zdradę Iranu”. Polskie urzędy otrzymały groźby dotyczące detonacji bomby

Pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymali na skrzynki mailowe wiadomości o podłożonej w budynku bombie. Na miejscu pracują cztery zastępy straży pożarnej i trzy radiowozy. 800 pracowników zostało ewakuowanych. 

Autor mejli grozi zamachem za „zdradę Republiki Iranu”. Treść wiadomości w oryginalnej pisowni brzmi: „W budynku umiescilismy bombe odlamkowa oraz zasobnik z gazem bojowym fosgen. Bomba jest specjalnie zaprojektowana tak, aby zabic jak najwiecej osob. Detonacja nastapi zaraz po otrzymaniu tej wiadomosci. Macie kilka sekund na pozegnanie z rodzina. To kara za zdrade braci z Islamskiej Republiki Iranu. Zginiecie wszyscy zydowskie psy”. Eksplozja w zapowiadanym czasie nie nastąpiła. Na miejscu pracują ratownicy i policjanci ze specjalnie szkolonym psem do wykrywania ładunków wybuchowych.

Według informacji z Komendy Głównej Policji, do innych urzędów w kraju również wpłynęły zgłoszenia o podłożonych bombach. Pracownicy dostali takie same wiadomości e- mail. Tak o godz. 9.38 Urząd Marszałkowski w Gdańsku otrzymał mejla zatytułowanego „Bomba odłamkowa w budynku, wszyscy zginą”. Kilka minut później pogróżki o podłożonych materiałach wybuchowych dotarły do Urzędu Wojewódzkiego. Policjanci przeszukują budynek, w pogotowiu czekają służby ratownicze. 

Również do Ratusza we Włocławku dotarły identyczne pogróżki. Przypomnijmy, że do ewakuacji budynków Urzędu Miasta doszło również w miniony czwartek (17.01). Wtedy e-mail z informacją o bombie podłożonej w urzędowej toalecie okazał się fałszywym alarmem.

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-22)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Trzeba mieć również na uwadze, że ci sami którzy się cieszą z „polskiej inicjatywy” antyirańskiej konferencji, mogą sami tworzyć zagrożenie w Polsce wskazując palcem na irańskie źródło. Upieką tym sposobem dwie albo i trzy pieczenie, a są specjalistami w tego typu akcjach na całym świecie.

 


 

Skip to content