Ukraińcy honorują morderców polskiego polityka

Aktualizacja: 2019-01-16 9:33 am

Przy okazji tragicznego morderstwa na prezydencie Adamowiczu należy przypomnieć, iż w Polsce było kilka innych zabójstw polityków. Ich sprawcy są teraz honorowani przez państwo, które uważa się za partnera strategicznego Polski. Polską racją stanu jest, aby jednoznacznie potępiać wszystkie mordy na polskich politykach, także w wymiarze politycznym.

Prezydent Poroszenko potępił mord w Gdańsku, czy wypowie się przeciwko heroizacji innych morderców na Ukrainie?

dr hab. Andrzej Zapałowski

[Czytaj tekst poniżej]

Za: isakowicz.pl (16 stycznia 2019)

 


 

Ukraińcy uhonorują morderców Tadeusza Hołówki [+FOTO]

Zabójcy polskiego posła Tadeusza Hołówki – Wasyl Biłas i Dmytro Danyłyszyn – zostaną uhonorowani przez Ukraińców we Lwowie. To kolejne upamiętnienie morderców polskiego polityka, wcześniej pomniki wystawiono im między innymi w Truskawcu i w Gródku Jagiellońskim w województwie (obwodzie) lwowskim.

Biłas i Danyłyszyn działali w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na polecenie kierownictwa OUN – w tym Romana Szuchewycza, późniejszego dowódcy UPA –  dokonali mordu na Hołówce 29 sierpnia 1931 roku w Truskawcu. Tadeusz Hołówko był politykiem orientacji pro-ukraińskiej, działaczem ruchu prometejskiego. W Truskawcu (obecnie Ukraina) spędzał urlop wypoczynkowy.

Polski sąd skazał obydwu Ukraińców na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 23 grudnia 1932 roku we Lwowie przy ulicy Gródeckiej 20, w tym właśnie miejscu Ukraińcy chcą uhonorować morderców Tadeusza Hołówki.   

Pomnik Wasyla Biłasa i Dmytro Danyłyszyna stoi w formie kamienia pamiątkowego w centrum Truskawca, gdzie dokonano mordu na Hołówce. Ich pomnik stoi również w Gródku Jagiellońskim, gdzie dokonali oni w okresie międzywojennym napadu na miejscową pocztę.

Ukraińscy mordercy są także bohaterami dla sympatyzującego z banderyzmem pułku Azow. W grudniu 2015 roku w Zdołbunowie na Wołyniu lokalne struktury Azowa zorganizowały prelekcję i turniej szachowy imienia Biłasa i Danyłyszyna.

Turniej szachowy im. Biłasa i Danyłyszyna, organizowany przez Azow. Plakat promujący wydarzenie, źródło: zdolbuniv.com

Pomnik OUN-owców (w tym Biłasa i Danyłyszyna), którzy uczestniczyli w napadzie na pocztę w Gródku Jagiellońskim w 1932 roku (obecnie Ukraina), źródło: wikipedia.org

Pomnik Wasyla Biłasa i Dmytro Danyłyszyna w Truskawcu (obecnie Ukraina), źródło: Isakowicz.pl

Źródła:

Za: medianarodowe.pl (20 grudnia 2017)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106252 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]