Aktualizacja strony została wstrzymana

Gliński: jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego

Jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego, które było i jest częścią dziedzictwa polskiego – uważa wicepremier Piotr Gliński, komentując sprawę Muzeum Getta Warszawskiego.

W minioną środę gościem telewizji wPolsce.pl był wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Podczas rozmowy był pytany m.in. o sprawę Muzeum Getta Warszawskiego. W marcu ub. roku podał, że orientacyjny koszt budowy tego muzeum oraz Muzeum Chasydyzmu to 32 mln złotych. Teraz wyjaśniał, że obecnie jest przygotowywana koncepcja zagospodarowania budynku, w którym do czasów II wojny światowej znajdował się Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Pracował w nim m.in. dr Janusz Korczak.

– Chcemy, żeby to muzeum upamiętniało największe i najtragiczniejsze miejsce śmierci Żydów w czasie II wojny światowej. To nasz obowiązek – podkreślił Gliński.

Wicepremier, dopytywany o to, czy takie działania pomogą w zażegnaniu konfliktu z Izraelem, odpowiedział, że nie wie, czy to się wydarzy. Jak wyjaśniał, jego zdaniem są takie środowiska, które próbują jątrzyć i szukać w tej decyzji złych emocji.

– Uważam, że jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego, które było i jest częścią dziedzictwa polskiego, żeby takie muzeum powstało. Przed nami kwestia realizacji tej koncepcji. To jedna z ponad 20 instytucji muzealnych, które są reformowane lub budowane od nowa – powiedział minister kultury.

Podczas rozmowy wicepremier odniósł się także do braku oficjalnego zaproszenia dla Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych na uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Jak podkreślił, to „niepotrzebny spór wynikający zapewne z emocji po obu stronach” i twierdził, że „są różne wersje wydarzeń”, które miały miejsce rok temu. – Jedni twierdzą, że polska flaga coś zasłaniała, inni twierdzą, że nie – mówił Gliński. Powiedział, że w najbliższym czasie spotka się z każdą z obu stron konfliktu, „bo 27 stycznia nie życzymy sobie żadnych konfliktów”. Zaznaczył, że wspomniane stowarzyszenie jest związane z byłymi więźniami obozu, to ma prawo brać udział w uroczystościach.

– Myślę, że zostanie to wyjaśnione i reprezentanci tego stowarzyszenia zostaną zaproszeni na uroczystości. Dopilnuję tego.

Za: Kresy.pl (4 stycznia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/glinski-jestesmy-zobowiazani-wobec-dziedzictwa-zydowskiego/

Skip to content