Ekshumacja generała Franco zablokowana. Władzom odmówiono wstępu do mauzoleum

Aktualizacja: 2019-01-4 9:21 am

„Ojciec Santiago Cantera – przeor opactwa w Dolinie Poległych, opiekujący się bazyliką w mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób Francisco Franco, odmówił władzom dostępu do bazyliki w celu dokonania ekshumacji generała”, poinformował dziennik „El Pais”.

Według duchownego zgoda na ekshumację nie może zostać wydana, ponieważ nie zgadza się na nią rodzina gen. Franco. „Przedstawiciel rodziny Franco kilkakrotnie informował, że rodzina nie zgadza się na ekshumację, a jeśli rząd ją zgodnie ze swoimi deklaracjami przeprowadzi, nie zaakceptuje innego miejsca pochówku niż krypta rodowa w katedrze Almudena w centrum Madrytu”, przypomniała hiszpańska gazeta.

Podobne stanowisko w tej sprawie kilkukrotnie przedstawił arcybiskup Madrytu Carlos Osoro. Jego zdaniem rząd Pedra Sancheza powinien „wypracować porozumienie z potomkami generała”. Jedynym rozwiązaniem zaproponowanym przez hiszpańskiego premiera jest jednak pochowanie szczątków gen. Franco na cmentarzu w El Pardo pod Madrytem, gdzie spoczywa zmarła w 2017 r. jedyna córka Franco, Carmen Polo.

W odpowiedzi na oświadczenie o. Cantery socjalistyczny rząd Hiszpanii zakomunikował, że „obstrukcjonizm przeora Santiago Cantery nie przeszkodzi w procesie (ekshumacji)”. Władze stwierdziły, że „spodziewały się takiej postawy od benedyktyna, którego przekonania są publicznie znane”.

„Zanim Santiago Cantera wstąpił do zakonu benedyktynów, był kandydatem partii Falange Espanola Independiente, z której startował w wyborach parlamentarnych w 1993 r. oraz w wyborach europejskich w 1994 r.” – przypomnieli rządzący.

Źródło: tvp.info / „El Pais”

TK

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106033 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]