Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: Procesje ku czci Najświętszej Maryi Panny

Podczas gdy w sobotę 8 grudnia br. przez Francję przechodziła kolejna fala masowych protestów „żółtych kamizelek”, gwałtownych starć z policją i rozruchów wzbudzających zainteresowanie międzynarodowej prasy, wierni Tradycji katolickiej jak co roku wyszli na ulice swych miast, aby w wieczornych procesjach z lampionami oddać cześć Najświętszej Maryi Panny w święto Jej Niepokalanego Poczęcia. Szczególnie duchowieństwo z regionów Paryża i Nantes, wraz z siostrami z pobliskich tradycyjnych domów zakonnych, szkół i domów opieki, przy bardzo licznym – pomimo niesprzyjającej ulewnej pogody – udziale wiernych uczciło publicznie Patronkę Francji, prosząc o Jej wstawiennictwo.

W Nantes w Bretanii figura Najświętszej Maryi Panny płynęła na statku rzeką Erdre, podczas gdy ponad 700 wiernych (wg prasy było ich aż tysiąc) przeszło w procesji wzdłuż brzegu. W Paryżu procesja idąca tradycyjnie ulicami Dzielnicy Łacińskiej w ścisłym centrum stolicy Francji zgromadziła ponad 1000 wiernych. To właśnie w Dzielnicy Łacińskiej – nazwanej tak z powodu obowiązującego onegdaj w scholastycznych szkołach i na uniwersytecie sorbońskim języka łacińskiego i będącej w przeszłości terenem apostolatu wielu świętych (Alberta Wielkiego, Tomasza z Akwinu, Wincentego a Paulo czy Franciszka Salezego) – znajduje się kościół pw. św. Mikołaja de Chardonnet, w 1977 r. przywrócony Tradycji katolickiej dzięki determinacji ks. prałata Franciszka Ducaud-Bourget i jego współpracowników, francuskich kapłanów tradycjonalistów.

Dodajmy przy okazji, że na sobotę 15 grudnia przeorat św. Ludwika w Nantes szykuje kolejną edycję żywej szopki – tym razem na placu katedralnym św. Piotra weźmie w niej udział rekordowa liczba ponad 200 (!) wykonawców.

Procesja ku czci N.M.Panny w Paryżu, 8 grudnia 2018 r.

 

Procesja w Nantes

Źródła

Za: Wiadomości Tradycji Katolickiej (21 grudnia 2018,) | https://news.fsspx.pl/2018/12/francja-procesje-ku-czci-najswietszej-maryi-panny/

Skip to content