Aktualizacja strony została wstrzymana

Duda popala chanukę a ortodoksyjni Żydzi domagają się usunięcia choinki. „Źądam usunięcia hańby”

Ortodoksyjni Żydzi zamieszkujący Aszdod w Izraelu domagają się usunięcia choinki, która pojawiła się w poniedziałek w lokalnym centrum handlowym Big Fashion. Wiceburmistrz z partii Shas zażądał „usunięcia hańby”.

Usunięcia choinki domaga się Avi Amsalem, zastępca burmistrza Aszdodu i szef lokalnego oddziału ultra-ortodoksyjnej partii Shas. Potępił on decyzję o jej postawieniu i zażądał usunięcia określając mianem „hańby”.

choinka w centrum handlowym screen Twitter @haaretzcom

choinka w centrum handlowym screen Twitter @haaretzcom

– Do tej pory centrum handlowe funkcjonowało „bez podżegających i dzielących symboli” – napisał Amsalem na Facebooku. Choinka, w jego ocenie ma na celu „szkodzić każdemu, kto identyfikuje się jako Żyd”. Fakt, iż choinka została postawiona obok chanukowej menory nie sprawia, zdaniem Amsalema, że stała się bardziej akceptowalna.

Burmistrz Aszdod, Yehiel Lasry, jest odmiennego zdania od swego zastępcy. – Gmina Aszdod nie ingeruje w decyzje biznesowe przedsiębiorców w mieście – powiedział. Nie zajął jednak stanowiska za lub przeciw wystawieniu choinki.

Rzecznik prasowy firmy, która prowadzi centrum handlowe, powiedział dziennikarzom Haaretz, że drzewo zostało zbudowane na prośbę radnego miejskiego Eli Nachta, który w październiku szedł do lokalnych wyborów z hasłem „Dość religijnego przymusu”. Nacht, który przewodzi frakcji Atidów, powiedział, że wielu mieszkańców to imigranci z byłego Związku Sowieckiego, którzy świętują święto Nowego Roku z choinką.

W portowym mieście Aszdod mieszka wielu imigrantów z terenów byłego ZSRS, ale bardzo silna jest też społeczność ortodoksyjnych Żydów. Decyzja centrum handlowego wywoła ich gniew tym bardziej, że firma podpadła im już wcześniej decydując, iż obiekt będzie otwarty w soboty, czyli w trakcie Szabasu kiedy ortodoksyjni Żydzi nie pracują. Część z nich zapowiedziała bojkot centrum Big Fashion.

Źródło: Haaretz

Za: Najwyższy Czas! (12/12/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Warto dodać, że w tej antychrześcijańskiej zabawy socjotechnicznej choinka jest odbierana i traktowana jako symbol religijny, zaś świecznik chanukowy nie jest oficjalnie symbolem religijnym. Powtarzamy: orzeczenie takowe wydał w 1989 roku amerykański Sąd Najwyższy, który stwiedził, że hanukija – czyli 9-ramienny świecznik żydowski – nie jest symbolem religijnym, ot jest jedynie zwykłą dekoracją świąteczną.

 


 

Skip to content