Jak rozpoznać u przedszkolaka, że jest rasistą i ksenofobem?

Aktualizacja: 2018-11-28 1:34 pm

Nowa broszura niemieckiego rządu zawiera instrukcję, w jaki sposób nauczyciele mogą rozpoznawać i przeciwdziałać rasistowskim i ksenofobicznym ideom w umysłach dzieci. To idzie za daleko, mówi Gunnar Schupelius.

Przy wsparciu rządu federalnego opublikowano nowy podręcznik dla nauczycieli przedszkolnych. Nosi on tytuł „Ene, mene, muh – – und raus bis du!

Broszura zawiera porady dotyczące metod rozpoznawania i przeciwdziałania rasistowskim i ksenofobicznym ideom rodzącym się w umysłach dzieci.

W przedmowie Federalna Minister ds. Rodziny Franziska Giffey (SPD) pisze: „Doświadczamy (…) znacznego wzrostu popularności prawicowych ruchów populistycznych”. Dlatego „ważne jest, aby edukacja wczesnoszkolna była demokratyczna”.

Jak rozpoznać, że w rodzinie panuje atmosfera sprzyjająca szerzeniu się rasizmu i ksenofobii? „Jeśli dziewczyna nosi spódniczki i warkocze, w domu uczy się szydełkowania, a chłopiec dużo ćwiczy fizycznie” – takie osobniki powinny wzbudzić czujność przedszkolanek i zostać wzięte pod lupę.

W takim przypadku zaleca się, aby „rodzice zostali zaproszeni na osobistą rozmowę”, aby wyjaśnić im, w jaki sposób „autorytarne i oparte na stereotypach płci style wychowania ograniczają rozwój dzieci”…

To wcale nie jest śmieszne, choć takie może się wydawać…

/bz-berlin.de/

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105498 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]