Twórca hymnu ukraińskich nacjonalistów z OUN zagra koncert w Lublinie

W Lublinie podczas „Festiwalu Ukraina” ma wystąpić Ołeh Skrypka, twórca współczesnego hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów OUN. Wydarzenie zostało dofinansowane przez władze miasta i spotkało się z poważnym sprzeciwem środowisk patriotycznych oraz akademickich.

Ołeh Skrypka to jeden z twórców współczesnego hymnu ukraińskich nacjonalistów OUN, którzy podkreślają swoje przywiązanie do idei reprezentowanych przez Stepana Banderę. Muzyk będzie miał okazję wystąpić podczas „Festiwalu Ukraina”, odbywającym się w Centrum Spotkań Kultur. Wygląda więc na to, że „Marsz Nowej Armii” po raz pierwszy zabrzmi w Lublinie podczas publicznego koncertu. Przeciwko tej decyzji protestują działacze organizacji akademickich oraz patriotycznych.

„Organizacja koncertu Pana Ołecha Skrypki w mieście Lublin przy wsparciu instytucji samorządowych godzi w pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego oraz dobre imię Miasta Akademickiego i Rzeczypospolitej Polskiej. Zgoda na ten występ może wynikać z szokującego i nieodpowiedzialnego niedopatrzenia organizatorów, co dowodziłoby niekompetencji, a zarazem braku elementarnego szacunku dla polskiej historii lub stanowi celowe działanie na szkodę społeczności naszego miasta i obywateli państwa polskiego” – napisali w swym stanowisku przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz stowarzyszeń akademickich działających w Lublinie.

Szokującym jest nie tylko sam fakt zaproszenia do Polski banderowskiego muzyka, ale również dofinansowanie całego festiwalu pieniędzmi z budżetu miasta. Rzecznik lubelskiego ratusza podkreśla w rozmowie z portalem kresy.pl, że władze nie zdecydują się na wycofanie finansowania, ponieważ utwór „Marsz Nowej Armii” jest oficjalnym hymnem ukraińskiego wojska.

Wśród organizacji, które podpisały protest przeciwko występowi Ołeha Skrypka są m.in. Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Okręg Lubelski Młodzieży Wszechpolskiej, KoLiber Lublin, a także Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Źródło: kresy.pl, facebook.com

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-11-24) | https://www.pch24.pl/tworca-hymnu-ukrainskich-nacjonalistow-z-oun-zagra-koncert-w-lublinie,64360,i.html

Skip to content