BBC przyłapana na manipulacji medialnej

Stacja BBC została ponownie przyłapana na ewidentnej manipulacji medialnej, polegającej na retuszu zdjęć i niewłaściwych podpisach pod zdjęciami, tym razem w odniesieniu do sytuacji w Iranie.

Zamieszczone przez BBC zdjęcie i komentarz mają na celu wzbudzenie pozytywnego nastawienia do Hosseina Mousavi, kandydata prezydenckiego, który przegrał wybory z dotychczasowym prezydentem Ahmadineżadem. Media światowe w sposób wyraźny wspierały kontrkandydata, wyrażając nadzieję na „zmianę reżimu w Iranie”, którego dotychczasowa polityka nie była uległa proizraelskiej i proamerykańskiej opcji.

Zamieszczone na stronie internetowej BBC News zdjęcie ukazuje tłum zgromadzonych w Teheranie ludzi, którzy mają skandować na cześć Mousavi. Podpis głosi: „Zwolennicy Mir Hossein Mousavi ponownie przełamali zakaz zgromadzeń”. W rzeczywistości jednak, originalne zdjęcie, które pochodzi z gazety Los Angeles Time, zostało okrojone i wycięto z niego prezydenta Ahmadineżada, bowiem tłum zebrał się celem świętowania jego zwycięstwa.

Po wychwyceniu manipulacji przez serwis internetowy WhatReallyHappened, BBC natychmiast zmieniło podpis pod zdjęciem.

BBC nie po raz pierwszy dokonało tak wyraźnej manipulacji wizualnej. W 2003 roku podczas transmisji ze zburzenia pomnika Saddama Husseina w Bagdadzie,  odpowiednio umiejscowione szerokokątne kamery zręcznie skadrowały wydarzenie dając złudzenie, że bierze w nim udział tłum ludzi. Dodany komentarz nie budził wątpliwości, że mamy do czynienia z „historycznym wydarzeniem” i „masowym powstaniem”. W rzeczywistości, inne kamery zarejestrowały, że zburzenia pomnika dononała garstka osób wspierana przez wojsko amerykańskie, a zebrany „tłum” stanowiły ekipy telewizyjne i wojsko amerykańskie. BBC przyznała później, że w wydarzeniu wzięło udział zaledwie „kilka tuzinów Irakijczyków”.

Manipulacje zdjęciowe nie są nowością i spotkać je można również np. w pracach historycznych dotyczących II Wojny Światowej, w których pod zdjęciem niewiadomego pochodzenia umieszcza się podpis mający „udowodnić” na zaistnienie takiego czy innego wydarzenia.


Zjęcie z gazety Los Angeles Times pokazujące tłum zwolenników dotychczasowego prezydenta Ahmadineżada.

BBC Caught In Mass Public Deception With Iran Propaganda SMALL iran protest rally lie1

 

Okrojone zdjęcie zamieszczone w BBC News, z wyraźnie przekręconym komentarzem.

BBC Caught In Mass Public Deception With Iran Propaganda SMALL iran protest rally lie2


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Infowars | http://www.infowars.com/bbc-caught-in-mass-public-deception-with-iran-propaganda/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content