Ile kosztują podatników USA wojny na Bliskim i Środkowym Wschodzie? Kwoty są zatrważające

5,9 biliona dolarów. Tyle kosztują amerykańskich podatników działania zbrojne w Afganistanie, Iraku, Syrii i Pakistanie, od czasu ich rozpoczęcia w 2001 roku. Kwota ta odzwierciedla wszystkie koszty ponoszone z budżetu federalnego, a nie jedynie wydatki Departamentu Obrony.

Najnowszy raport stwierdza także, że w owych działaniach śmierć poniosło 480 tys. ludzi, z czego 244 tys. to cywile bezpośrednio zabici w wyniku walk. Ponadto, 10 milionów osób przymusowo przesiedlono.

Koszty zestawiano z wydatkami rządu federalnego w zakończonym niedawno roku podatkowym 2017-2018. Badanie przeprowadzone przez Watson Institute of International and Public Affairs, oprócz pieniędzy wydanych przez Pentagon zawiera także „wydatki Departamentu Stanu związane z wojną, przeszłe i przyszłe sztywne wydatki na opiekę dla weteranów wojennych, odsetki od długów zaciągniętych na poczet prowadzenia wojen i zapobiegania terroryzmowi oraz reagowania na nie przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.

Do 2019 r., łączne wydatki związane z wojnami USA mają wynieść 4,9 biliona dol. Pozostałe 1 bilion dolarów odzwierciedla szacunki dotyczące kosztów opieki zdrowotnej dla weteranów po 11 września. Szacuje się, że Departament Spraw Weteranów będzie odpowiedzialny za obsługę ponad 4,3 miliona weteranów do 2039 roku.

Analitycy Instytutu wskazują, że przedłużające się wojny zwiększą liczbę osób domagających się świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Z wydanych na cele wojenne 4,1 biliona dolarów, rząd Stanów Zjednoczonych 14,7 proc. tej kwoty przeznaczył na Wydatki Departamentu Obrony, a na Departament Spraw Weteranów – 4,4 procent.

Źródło: cnbc.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-11-16) | https://www.pch24.pl/ile-kosztuja-podatnikow-usa-wojny-na-bliskim-i-srodkowym-wschodzie--kwoty-sa-zatrwazajace--,64213,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content