Ile kosztują podatników USA wojny na Bliskim i Środkowym Wschodzie? Kwoty są zatrważające

Aktualizacja: 2018-11-16 10:29 am

5,9 biliona dolarów. Tyle kosztują amerykańskich podatników działania zbrojne w Afganistanie, Iraku, Syrii i Pakistanie, od czasu ich rozpoczęcia w 2001 roku. Kwota ta odzwierciedla wszystkie koszty ponoszone z budżetu federalnego, a nie jedynie wydatki Departamentu Obrony.

Najnowszy raport stwierdza także, że w owych działaniach śmierć poniosło 480 tys. ludzi, z czego 244 tys. to cywile bezpośrednio zabici w wyniku walk. Ponadto, 10 milionów osób przymusowo przesiedlono.

Koszty zestawiano z wydatkami rządu federalnego w zakończonym niedawno roku podatkowym 2017-2018. Badanie przeprowadzone przez Watson Institute of International and Public Affairs, oprócz pieniędzy wydanych przez Pentagon zawiera także „wydatki Departamentu Stanu związane z wojną, przeszłe i przyszłe sztywne wydatki na opiekę dla weteranów wojennych, odsetki od długów zaciągniętych na poczet prowadzenia wojen i zapobiegania terroryzmowi oraz reagowania na nie przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.

Do 2019 r., łączne wydatki związane z wojnami USA mają wynieść 4,9 biliona dol. Pozostałe 1 bilion dolarów odzwierciedla szacunki dotyczące kosztów opieki zdrowotnej dla weteranów po 11 września. Szacuje się, że Departament Spraw Weteranów będzie odpowiedzialny za obsługę ponad 4,3 miliona weteranów do 2039 roku.

Analitycy Instytutu wskazują, że przedłużające się wojny zwiększą liczbę osób domagających się świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Z wydanych na cele wojenne 4,1 biliona dolarów, rząd Stanów Zjednoczonych 14,7 proc. tej kwoty przeznaczył na Wydatki Departamentu Obrony, a na Departament Spraw Weteranów – 4,4 procent.

Źródło: cnbc.com

AS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105308 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]