Premier Justin Trudeau przeprasza Żydów. Chodzi o odrzuconych uciekinierów z 1939 roku

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił Żydów za to, że Kanada „odwróciła się plecami” od 907 uchodźców na pokładzie statku MS St. Louis, którzy próbowali uciec z nazistowskich Niemiec w 1939 roku. 

Kanadyjski lider wydał oficjalne przeprosiny w imieniu swojego kraju. Niemiecki liniowiec MS St. Louis przewoził niemieckich Żydów uciekających przed prześladowaniami nazistowskimi. Schronienia uciekinierom odmówili wcześniej Kubańczycy i Amerykanie. W następstwie decyzji kanadyjskich władz, pasażerowie statku zostali zmuszeni do powrotu do Europy. Ponad 250 z tych osób zmarło później w wyniku Holokaustu.

– W 1939 r. Kanada odwróciła się od 907 żydowskich uchodźców, uznając ich za niegodnych domu i nie zasługujących na naszą pomoc – powiedział premier w parlamencie. W imieniu Rządu Kanady wystosował oficjalne przeprosiny wobec pasażerów MS St. Louis i ich rodzin za tę „niesprawiedliwość”.

Minęły dziesięciolecia, odkąd odwróciliśmy się od żydowskich uchodźców, czas w żadnym razie nie zwalnia Kanady z poczucia winy ani nie zmniejszył ciężaru naszego wstydu – podkreślił.

Trudeau po raz pierwszy ogłosił w maju, że kraj oficjalnie przeprosi za ten incydent. Powiedział wtedy, że decyzja o odrzuceniu żydowskich pasażerów St. Louis kładła się cieniem na historii Kanady.

W okresie poprzedzającym II wojnę światową i późniejszy Holokaust, kanadyjski rząd poważnie ograniczył imigrację żydowską. Od 1933 r. do 1945 r. przyjęto jedynie około 5 tys. żydowskich uchodźców. – Wykorzystaliśmy nasze prawa, aby maskować nasz antysemityzm, naszą antypatię, naszą niechęć. Przepraszamy za nieczułą odpowiedź Kanady. Przykro nam, że wcześniej nie przeprosiliśmy – powiedział Trudeau.

– Przepraszamy również innych, którzy zapłacili cenę z powodu naszej bezczynności, których skazaliśmy na ostateczny horror obozów śmierci – dodał. – Na koniec przepraszamy członków społeczności żydowskiej Kanady, których głosy zostały zignorowane i ich apele pozostały bez odpowiedzi. Szybko zapomnieliśmy, w jaki sposób pomogli zbudować ten kraj od samego początku – konstatował.

Departament Stanu USA przeprosił za ten incydent w 2012 roku podczas ceremonii, w której uczestniczył ówczesny zastępca sekretarza stanu Bill Burns i 14 ocalałych Żydów ze statku.

Źródło: timesofisrael.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-11-09) | https://www.pch24.pl/premier-justin-trudeau-przeprasza-zydow--chodzi-o-odrzuconych-uciekinierow-z-1939-roku,64055,i.html

Skip to content