Żydzi cieszą się z wyboru Jaira Bolsonaro na Prezydenta Brazylii. „Jest prawdziwym przyjacielem Izraela”

Władze Izraela cieszą się tego, że Jair Bolsonaro został Prezydentem Brazylii. „Brazylijski Trump” zadeklarował przeniesienie ambasady Brazylii do Jerozolimy.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu odbył w poniedziałek rozmowę z Bolsonaro. Pogratulował mu zwycięstwa w wyborach, a także wyraził przekonanie, że wybór Bolsonaro na nowego Prezydenta doprowadzi do przyjaźni między narodami brazylijskim i żydowskim oraz umocni wzajemne relacje obu krajów.

Netanyahu powiedział, że cieszy się z powodu zapowiedzi wizyty Prezydenta w Izraelu. Bolsonaro zadeklarował wcześniej, że Izrael będzie trzecim krajem po USA i Chile jaki zamierza odwiedzić.

W specjalnym oświadczeniu gratulacje złożył także marszałek Knessetu Yuli Edelstein, który nazwał Bolsonaro „prawdziwym przyjacielem Izraela”. Nawiązał tym samym do wizyty jaką Bolsonaro złożył dwa lata temu w Knessecie i spotkania między oboma politykami.

Minister Gospodarki Eli Cohen wyraził nadzieję, że wybór Bolsonaro doprowadzi do zwiększenia wymiany handlowej między Izraelem i Brazylią, a także otworzy nowy rozdział w relacjach między oboma krajami.

Bolsonaro zadeklarował, że przeniesie ambasadę Brazylii do Jerozolimy. Zapowiedział także likwidację ambasady Państwa Palestyńskiego w Brazylii. Rząd brazylijski ma przeanalizować jaki wpływ na relacje z krajami Arabskimi będzie miał taki ruch i czy wpłynie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Jair Bolsonaro jest często nazywany „brazylijskim Trumpem” ze względu na sposób prowadzenia polityki. Podobnie jak Trump jest oskarżany o rasizm, seksizm oraz homofobię. I podobnie jak Trump ma bliskie relacje z Izraelem.

Źródło: Times of Israel

Za: Najwyższy Czas! (30/10/2018) | https://nczas.com/2018/10/30/zydzi-ciesza-sie-z-wyboru-jaira-bolsonaro-na-prezydenta-brazylii-jest-prawdziwym-przyjacielem-izraela/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content