Niemiecka gazeta grozi „dyskusją” o polskich Ziemiach Odzyskanych

Aktualizacja: 2018-10-29 4:41 pm

Publicysta niemieckiej gazety „Tagesspiegel” sugeruje, że poruszanie przez władze Polski kwestii reparacji wojennych może skutkować podjęciem przez Berlin kwestii statusu polskich Ziem Odzyskanych.

„Cień na niemiecko-polskie konsultacje międzyrządowe w tym tygodniu rzucają wypowiedzi polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na temat reparacji” – napisał na łamach „Tagesspieel” Gerd Appenzeller, co przytacza w poniedziałek portal Deutsche Welle. Publicysta podkreśla, że zgodnie ze stanowiskiem Niemiec Polska nie ma prawnych podstaw do ubiegania się o odszkodowania za straty wojenne.

Choć Appenzeller pisze o bezpodstawności polskich roszczeń jednocześnie porusza kwestię Ziem Odzyskanych. „W przypadku Polski, jeśli chodzi o świadczenia materialne, pewną rolę będą jednak musiały odegrać ogromne przesunięcia terytorialne między Rosją, Polską i Niemcami” – twierdzi niemiecki publicysta – „Kto temat reparacji chce na poważnie znów wprowadzić do dyplomacji, ten musi być tego (terytorialnego aspektu) świadomy”.

To nie pierwszy publicystyczny głos w Niemczech łączący ewentualne wnioski o reparacje z kwestią statusu obecnych zachodnich regionów Polski oraz Warmii i Mazur. W zeszłym roku przed podnoszeniem kwestii odszkodowań wojennych ostrzegał w ten sposób na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” niemiecki historyk Gregor Schoellgen.

dw.de/kresy.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105038 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]