Aktualizacja strony została wstrzymana

Maryland: Szkoła podstawowa wycofała przedstawienie teatralne, bo padają w niej „obraźliwe słowa” pod adresem Arabów

Dyrektor państwowej szkoły podstawowej Westowne Elementary School w Catonsville (stan Maryland) podjął decyzję o wycofaniu z repertuaru szkolnego teatru, disneylandowego przedstawienia „Alladin, Jr.”, bowiem „Arabowie określeni są w niej jako barbarzyńcy”.

W liście do rodziców dyrektor szkoły J. Palmer Walker wyjaśnia, że wycofuje przedstawienie „w związku z naciskami [niektórych] rodziców wskazującymi na kontrowersyjne wątki i nieodpowiednie przedstawienie występujących postaci”. W rzeczywistości, sprzeciw wniosła jedna arabska rodzina, której 9-letni syn poczuł się urażony, gdyż raz jeden w bajce padają słowa o pochodzeniu Arabów z „barbarzyńskiej krainy”. Arabska rodzina otrzymała wsparcie ze strony prawników z organizacji Council on American-Islamic Relations, a przygotowywana w zamian inna sztuka będzie już konsultowana ze środowiskiem arabskim. Wycofanie przedstawienia i uległość dyrekcji poddana została licznej krytyce ze strony większej liczby rodziców, którzy zarzucają władzom szkoły i powiatu polityczną poprawność.

Sztuka Alladin, Jr. przygotowywana przez szkolny teatr opiera się na Broadway’owskim musicalu wyprodukowanym przez studio Walta Disneya w 1992 roku.

W ciągu ostatnich 10 lat daje się w Stanach Zjednoczonych wyraźnie zauważyć wzrost liczby muzułamanów, którzy dotychczas byli niemal niezauważalni. Statystyki podają, że w 2017 było 3.5 miliona muzułmanów, czyli ok. 1.1% ludności. Nagły wzrost o ponad 120% nastąpił w latach 2005-2017, czyli w latach kandencji prezydenta Barracka Husseina Obamy, kiedy wspierano imigrację z krajów muzułmańskich. Pew Research Center wylicza, że w roku 2040 liczba muzułmanów przewyższy liczbę żydów w USA, dzisiaj wyliczaną na ok. 7 milionów.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Baltimore Sun (October 18, 2018) | http://www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-county/bs-md-co-aladdin-20181023-story.html

Skip to content