Aktualizacja strony została wstrzymana

USA rozprawią się z chronionymi lasami w Polsce – brakuje miejsca na bazę

Korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie we wrześniu opublikował przetarg na wycinkę lasów w Polsce, w ramach której planuje się wyciąć drzewa na powierzchni 38 hektarów pod budowę nowych obiektów na terenie bazy lotniczej Powidz.

Zgodnie z dokumentacją projektu, która trafiła do dyspozycji RT, prace mają być prowadzone na terenie lasów, które są pod ochroną europejskiego projektu Natura 2000, którego celem jest zachowanie rzadkich gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Na terenie 38 hektarów Pentagon planuje budowę kompleksu do przechowywania zapasów i prowadzenia obsługi technicznej. W szczególności w celu realizacji projektu szef regionalnej Agencji Ochrony Środowiska w Poznaniu uchylił zakaz niszczenia gniazd ptaków.

„Polacy nie zatrzymają się przed niczym”

Unia Europejska może złożyć protest Polsce w związku z wycinką lasów na obszarze chronionym, o czym w rozmowie ze Sputnikiem powiedziała ekspert Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych, doktor nauk historycznych Oksana Pietrowska.

UE może zaprotestować, ale to nie znaczy, że Polacy odpowiednio na to zareagują, sądząc po tym, jak teraz budowane są stosunki z Unią Europejską. Obecny rząd ma za zadanie reformować UE, będzie dążyć do własnych celów ”” powiedziała Pietrowska.

Pietrowska podkreśliła również, że Warszawa nie po raz pierwszy stanęła w konflikcie z Brukselą w kwestii ochrony środowiska.

„Wystarczy przypomnieć wycinkę Puszczy Białowieskiej, którą aktywnie zajmował się były minister Jan Szyszko. Konflikt między Polską a Unią Europejską narasta, a Polacy widzą swoje tyły właśnie w związkach z Ameryką i amerykańskimi wojskami ”” i co najważniejsze, z obecnością USA w Polsce” ”” zaznaczyła.

W dokumentacji przetargowej zaznaczono, że budowa nowych obiektów w pobliżu bazy wojskowej Powidz ma na celu rozszerzenie możliwości amerykańskiej armii w regionie.

Obiekty planowane do budowy mają na celu zwiększenie możliwości Sił Zbrojnych USA w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a realizacja tego projektu odbywa się w ramach zobowiązań przyjętych przez Polskę w związku z jej udziałem w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ”” czytamy w dokumencie.

W samym przetargu budowę nowych obiektów wyjaśniono potrzebą ochrony „kluczowych interesów społecznych”.

„Zaplanowane działania związane z obroną narodową, w tym zmiana miejsca rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA, są prowadzone w celu ochrony kluczowych interesów społecznych” ”” czytamy w dokumentacji przetargowej.

https://pl.sputniknews.com

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2018-10-12)

Skip to content