Aktualizacja strony została wstrzymana

Donald Trump podpisał ustawę zapewniającą środki dla Planned Parenthood

Republikanie uciekli się do podstępu, by zapewnić finansowanie dla Planned Parenthood. Prezydent Donald Trump podpisał kontrowersyjną ustawę.

Ustawa zwana potocznie jako „mikrobus” określa budżet dla Departamentów Obrony, Pracy, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Edukacji na rok finansowy 2019. Ustanawia także wysokość funduszy na niektóre pozostałe agencje rządowe. To właśnie ta ustawa umożliwiła zagwarantowanie wielomilionowych dotacji dla Planned Parenthood na aborcję i „edukację seksualną”, a także środki na badania z udziałem tkanek abortowanych dzieci.  

Kongres kontrolowany przez Republikanów początkowo przyjął zgłoszony w czerwcu projekt ustawy. Dotyczył on jedynie zwiększenia wydatków na obronę. Jednak komisja senacka poszerzyła go o propozycje zwiększenia wydatków na pracę, zdrowie i opiekę społeczną oraz edukację, by umożliwić finansowanie aborcji.

W przemówieniu wygłoszonym 16 sierpnia przewodniczący Senatu Richard Shelby wyjaśnił, że senacka wersja ustawy H.R. 6157 obejmie dwie inne ustawy. Zaproponowano zatem, aby głosowanie nad budżetem obronnym stało się jednocześnie głosowaniem nad ustawami dotyczącymi wydatkowania środków z budżetu w 2019 roku na edukację, pracę i zdrowie. Tym samym  wymuszono przyjęcie całego pakietu ustaw w formie jednej ustawy.

Włączenie kwestii obronności w skład projektu zmusiło w pewnym sensie kongresmenów do poparcia projektu. Jego odrzucenie wiązałoby się z koniecznością zamknięcia kluczowych dla obronności kraju agencji rządowych. Mimo to część kongresmenów o poglądach pro-life opowiedziała się przeciw ustawie.

Zmieniona wersja ustawy została ostatnio zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów. W efekcie unieważnione zostały dotychczasowe regulacje administracji Donalda Trumpa, pozbawiające dotacji ośrodki aborcyjne.

Już wcześniej senator Ran Paul wniósł poprawkę do projektu, by uniemożliwić finansowanie Planned Parenthood, ale zarówno Demokraci, jak i Republikanie ją odrzucili.

Wielu wyborców uważa, że Republikanie naprawdę dbają o dzieci nienarodzone. Wielu sądzi, że Republikanie naprawdę sprzeciwiają się  finansowaniu aborcji przez rząd. Jednak ta mała, brudna tajemnica pokazuje, że przywódcy republikańscy zablokowali moją poprawkę, pozbawiającą wpływów Planned Parenthood – ubolewał senator.

Zarzucił on wielu  Partii Republikańskiej, że chętnie wypowiadają się na temat pro life, ale w gruncie rzeczy niewiele interesuje ich życie dzieci, którym odmawia się prawa do narodzin.

Zmieniony projekt przyjęto 18 września głosami 93 senatorów przy sprzeciwie 7.  Ostatecznie Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy w środę wieczorem głosami 361 kongresmenów przy sprzeciwie 61.

Republikańscy politycy od lat wykazują zgodność z lewicowymi Demokratami w wielu kwestach polityki wewnętrznej.

Według danych Departamentu Zdrowia w roku podatkowym 2018  Narodowe Instytuty Zdrowia (National Iistitutes of Health) wydały 103 miliony dolarów na badania z udziałem tkanek dzieci uśmierconych w wyniku aborcji. Rok wcześniej było to 98 milionów dolarów a w 2016 r. – 103 mln dolarów.

Źródło: cnsnews.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-10-01) | https://www.pch24.pl/donald-trump-podpisal-ustawe-zapewniajaca-srodki-dla-planned-parenthood,63180,i.html