Aktualizacja strony została wstrzymana

Największa legenda Kresów

Jeszcze trochę, a ostatni naoczni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa odejdą do wieczności, a wtedy zaczną triumfować apostołowie kłamstwa, potomkowie ukraińskich zwyrodniałych zbrodniarzy z OUN – UPA.

Dziś kilka minut przed godziną 11 Pani profesor Lucyna Kulińska poinformowała mnie, że wczoraj zmarł w Warszawie w wieku 93 lat profesor Jacek Edward Wilczur. Najwybitniejszy, obok śp. profesora Edwarda Prusa znawca Kresów oraz tematyki ideologii Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i zbrodni dokonanych na Narodzie Polskim przez ukraińskich szowinistów spod znaku tryzuba, ukraińskich formacji zagłady w służbie III Rzeszy, a także przez  litewskich i łotewskich zbrodniarzy wojennych, których ściganiu poświęcił potem całą resztę swego życia. Odszedł do wieczności człowiek naprawdę wielki i niezłomny w najlepszym tych słów znaczeniu. Największa legenda polskich Kresów! 

 Jacek Edward Wilczur urodzony 25 grudnia 1925 r we Lwowie

W czasie minionej wojny i okupacji Lwowa wraz z grupą dzieci rozbijał i okradał niemieckie wagony towarowe i magazyny wojskowe, otrzymując w ten sposób całą rodzinę. Dwukrotnie aresztowany. Osadzony i skazany na karę śmierci, odbity z więzienia w przededniu egzekucji. Całą rodzinę stracił podczas wojny. Ojciec, który był z pochodzenia niemcem, został zakatowany przez hitlerowców za odmowę wszelkiej współpracy z niemieckim okupantem. Matkę rozstrzelano w 1942 roku, a dwóch młodszych braci bliźniaków, ukraińska policja zakatowała na śmierć, dosłownie na krwawą miazgę w biały dzień, na jednej z ulic Lwowa w 1941 roku, za to tylko, że mówili między sobą po polsku.

W wieku 16 lat na swoją prośbę został wcielony do grupy egzekucyjnej, w której wykonywał wydane przez podziemne sądy wyroki śmierci na nazistach, kolaborantach oraz pospolitych przestępcach.

Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kielieckim „Jodła” pod dowództwem Jana Piwnika ps. „Ponury” walczącego w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich.

Dwukrotnie ranny w bezpośrednich starciach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Dwukrotnie został skazany na karę śmierci i trafił do celi śmierci.

Po wojnie ukończył dwie wyższe uczelnie, uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.Doktorat uzyskał na Wydziale Historycznym UW. Pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni w Polsce. W latach sześćdziesiątych eksplorował poniemiecki, podziemny kompleks Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Przesłuchiwał tam świadków oraz badał przeznaczenie tego największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Członkowie zespołu profesora Wilczura, zbadali dostępne podziemia kompleksu Riese, zebrali zeznania żyjących wówczas jeszcze świadków. Dokonali również ekshumacji masowych mogił na terenie Walimia, w których Niemcy pochowali głównie jeńców włoskich i radzieckich.

Brał również udział w poszukiwaniu zrabowanej przez nazistów i do dzisiaj zaginionej Bursztynowej Komnaty. Opublikował w kraju i za granicą 23 książki poświęcone II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu oraz ok. 2000 artykułów, z czego ok. 600 poświęconych zagładzie narodów polskiego i żydowskiego, losom więźniów i jeńców wojennych w obozach niemieckich. Wykładowca akademicki – specjalista w zakresie niemcoznawstwa, dziejów Ukrainy i Litwy w latach II wojny światowej.

Świadek oskarżenia na procesie ukraińskiego potwora z Sobiboru i Treblinki II Iwana ,, Groźnego” Demianiuka, członka zbrodniczej ukraińskiej formacji ,,Czarnych kurków”, wachmanów SS, strażników w niemieckich obozach zagłady, do którego skazania na śmierć przyczynił się na jego procesie przed sądem w Jerozolimie, w kwietniu 1988.

             Cześć jego pamięci!

Jacek Boki – Elbląg 26 wrzesień 2018 r.

 

Źródła:

Zmarł Jacek Wilczur, żołnierz Armii Krajowej, badacz kompleksu Riese w Górach Sowich

//walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/zmarl-jacek-wilczur-zolnierz-armii-krajowej-badacz,4815691,art,t,id,tm.html

Profesor Jacek Wilczur

//fundacjashwojskapolskiego.pl/zarzad/jacek-wilczur/

DO NIEBA NIE MOŹNA OD RAZU

//www.lwow.com.pl/wilczur/do-nieba.html

Raport Wilczura – Wydawnictwo Technol – Kraków 2010 r.

Za: Kresy we krwi - Jacek Boki - neon24.pl (26.09.2018) | https://kresywekrwi.neon24.pl/post/145687,najwieksza-legenda-kresow

Skip to content