Aktualizacja strony została wstrzymana

Dziekani jezuickiej uczelni: nie ma związku pomiędzy księżmi-gejami a kryzysem w Kościele

Czołowi przedstawiciele jezuickiej uczelni Fordham University w Nowym Jorku wystosowali list otwarty, w którym stanowczo odrzucają oskarżenia mówiące, że do zaistniałego kryzysu w Kościele przyczyniła się obecność homoseksualnych księży.

Po pierwsze, kategorycznie odrzucamy ohydne oszczerstwa jakoby za kryzys w Kościele katolickim odpowiadają obecni w nim geje.”  – piszą w opublikowanym 5 września br. liście: dziekan Wydziału Teologii, Patrick Hornbeck oraz dziekan wydziału Etyki Chrześcijańskiej, Bryan Massingale.

Zdaniem sygnatariuszy opinia ta „Ukazuje zatrważające i głęboko zakorzenione stereotypy wobec osób gejowskich jako seksualni napastnicy i polujący na dzieci. Jest to uprzedzenie zakorzenione w ignorancji, bojaźni oraz nienawiści. Zaprzecza to tym przykładom wielu gejów, którzy jako księża z poświęceniem a nawet dostojnością wypełniają swoje obowiązki.”

Dziekani jezuickiego uniwersytetu piszą dalej, że „Domniemana korelacja pomiędzy pedofilią i homoseksualizmem jest bezpodstawna w świetle badań przeprowadzonych w Kościele.

Rzeczywistość zaprzecza jednak zaklęciom dziekanów. W 2004 roku Konferencja Episkopatu USA zleciła badania nad skalą przestępstw w Kościele renomowanej uczelni kryminalistyki John Jay College of Criminal Justice w Nowym Jorku. Z Raportu wynika jednoznacznie, że absolutna większość księży (81%) molestowała chłopców i mężczyzn, a 78% ofiar księży-homoseksualistów to dzieci i młodzież męska w wieku 11-17 lat.

Niestety, przeinaczanie faktów i zaprzeczanie im stanowi dziś strawę codzienną Fordham University, jezuickiej uczelni, która utraciła swą sławę i reputację po obraniu po Soborze Watykańskim II wyraźnego kursu antykatolickiego, kiedy to w roku 1969 oficjalnie odrzuciła kościelną władzę zwierzchnią. Było to konsekwencją słynnej deklaracji Land O’Lakes Statement, negującej Naukę Kościoła i kwestionującej Magisterium. Deklaracja podpisana w 1967 roku odrzuca zwierzność Rzymu nad uczelniami katolickimi w USA, a jednym z jej sygnatariuszy był ks. Teodor McCarrick, pełniący wówczas funkcję rektora Uniwersytetu Katolickiego w Puerto Rico.

Należy zaznaczyć, że lewicowe poglądy młodego i ambitnego księdza McCarrick nie uniemożliwiły jego kariery, do której w znacznym stopniu przyczynił się Jan Paweł II, który powierzał mu biskupstwa w Nowym Jorku i New Jersey oraz arcybiskupstwo w stolicy Stanów Zjednoczonych. Jan Paweł II miał widocznie do sygnatariusza antykatolickej deklaracji tak wielkie zaufanie, że w 2001 roku mianował McCarricka kardynałem, a podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych dziękował McCarrickowi nazywając godrogim i wiernym przyjacielem” – nazwał .

Do znanych absolwentów Fordham University należą m.in. były kardynał Teoder McCarrick, b. dyrektor CIA William Casey oraz… Donald Trump.

.