Brytyjscy architekci krytykują politykę Izraela

Brytyjscy architekci dołączyli do wielu innych grup społeczeństwa brytyjskiego w proteście przeciwko polityce Izraela.

Najsłynniejsi architekci brytyjscy: Will Alsop, Terry Farrell, Richard MacCormac, dotychczasowy prezydent Królewskiego Instytutu Architektów (Royal Institute of British Architects) – Jack Pringle oraz nowo wybrany prezydent – Sunand Prasad, podpisali list przygotowany przez grupę architektów palestyńskich walczących o sprawiedliwość, w którym oskarżają architektów izraelskich o „przyzwolenie na dokonywanie społecznej, politycznej i ekonomicznej opresji Palestyńczyków”. „Wzywamy izraelską organizację architektów Israeli Association of United Architects – IAUA, do przyjęcia swoich profesjonalnych zobowiązań zedeklarowania się przeciwko nieludzkiej okupacji [ziem Palestyńskich przez Izrael]” – piszą architekci w liście opublikowanym w piśmie The Guardian 26 maja br.

Will Alsop, jeden z sygnatariuszy, powiedział w wywiadzie dla pisma Building Design, iż czuje się zobowiązany do wyrażenia swojej opinii, jakkolwiek stwierdza, że apel ten „Nie jest skierowany przeciwko państwu Izrael, lecz jest wezwaniem do działania na rzecz Palestyny, [gdyż] Palestyńczycy żyją w więzieniu”. „Chciałbym, by koledzy [architekci] w Izraelu poczuli choć część odpowiedzialności za to okropne traktowanie.” – mówi Will Alsop.

Architekci brytyjscy są kolejną grupą, która skrytykowała Izrael. Niedawno brytyjscy lekarze wezwali do bojkotu Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego, a wcześnie do bojkotu wyrobów izraelskich wezwał największy związek zawodowy dziennikarzy oraz Związek Nauczycieli Brytyjskich.ZOB. RÓWNIEŻ:


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content