Aktualizacja strony została wstrzymana

Archidiecezja nowojorska przyjmuje od ateisty największą w historii darowiznę

Archidiecezja nowojorska otrzymała od filantropa, Roberta W. Wilsona rekordową darowiznę w wysokości 22.5 miliona dolarów. Według życzenia darczyńcy, ma ona zasilić fundusz edukacyjny dla ubogich dzieci uczęszczających do szkół katolickich.

80-letni zadeklarowany ateista Robert W. Wilson, w wywiadzie telefonicznym udzielonym w środę, 23 maja br., powiedział: „Spójrzymy prawdzie w oczy: bez Rzymsko-Katolickiego Kościoła, nie byłoby cywilizacji zachodniej.” Mówiąc o celu swojej darowizny powiedział, że „Daje ona szansę […] by dzieci mogły wyzwolić się z beznadziejnego systemu szkolnictwa [publicznego] i przejść do dobrego [katolickiego] systemu szkolnictwa.”

Wkrótce po ogłoszeniu o darowiźnie Wilsona, inny darczyńca, tym razem anonimowy, przekazał Archidiecezji kolejne 4 i pół miliona dolarów.

Jak powiedział rzecznik prasowy Archidiecezji, Joseph Zwilling, kardynał Edward Egan „nie zawahał się i nie rozpatrywał przyjęcia donacji ze względu na ateizm Wilsona. […] Kardynał powiedział, że zarówno on jak i pan Wilson są miłośnikami opery i spotkają się razem aby porozmawiać sobie o operze i aby „posunąć inne sprawy do przodu””.

Ta największa w historii Archidiecezji darowizna pozwoli podbudować finanse Archidiecezji, która od lat zmaga się ze spadkiem dochodów i spadkiem uczestnictwa wiernych we Mszach św., co uważa się za przyczynę konieczności zamykania szkół i kościołów. W jednym tylko 2006 roku w Archidiecezji zamknięto osiem szkół.

Miliarder Robert W. Wilson podarował w 2006 roku 147,2 miliony dolarów na różne cele charytatywne, co, wedlug rankingu Chronicle of Philanthropy, plasuje go na 12 miejscu najbardziej hojnych darczyńców w Stanach Zjednoczonych.

Wilson zaczął swoją karierę w latach 40-tych, a w 1968 roku otworzył pierwszy fundusz zbiorowy. Fortunę zdobył na operacjach finansowych.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content