Aktualizacja strony została wstrzymana

Profesor Osadczy: ukraińscy piłkarze z banderowskim hasłem. MSZ nie reaguje

Ukraińska reprezentacja piłki nożnej zaprezentowała nowe koszulki. Promują wezwanie OUN-UPA, odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Profesor Włodzimierz Osadczy z Centrum Ucrainicum KUL zauważa, że polskie władze jak zwykle nie reagują na antypolską politykę historyczną Ukrainy.

Profesor Osadczy: ukraińscy piłkarze z banderowskim hasłem. MSZ nie reaguje

Sektorówka przedstawiająca wizerunek Stepana Bandery z napisem „BANDERA – NASZ BOHATER” podczas meczu ukraińskich klubów piłkarskich: Karpaty Lwów vs. Szachtar Donieck (15 kwietnia 2010) fot. wikimedia.commons

We wtorek Ukraińska Federacja Piłkarska przedstawiła nowy wygląd koszulek reprezentacji. Prócz zmian technicznych widnieje na nich także napis: „Chwała Ukrainie!”.

– „Chwała Ukrainie!” to główne hasło wielu pokoleń naszych rodaków, bohaterów Ukrainy. Teraz stało się oficjalnym opiekunem naszej reprezentacji. Ma dać energię i siłę naszym piłkarzom. Ma być talizmanem reprezentacji – powiedział prezydent UFP, Andrij Pawełko.

Oburzony promocją hasła OUN i UPA na koszulkach reprezentantów Ukrainy jest profesor Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Ucrainicum KUL. – Reakcja naszych władz musi być priorytetowa z racji doświadczeń narodu polskiego ze strony naszych wschodnich sąsiadów. Tego nie ma, zatem mamy do czynienia albo z faktem braku wiedzy, co jest dziwne, bo przecież o tym mówimy, albo nasza polityka skierowana jest na to, żeby nie dostrzegać tego typu rzeczy – podkreśla profesor Włodzimierz Osadczy.

W ostatnim czasie doszło również do incydentu na skalę międzynarodową. Na uroczystościach w Kijowie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy jeden z ukraińskich ministrów witał żołnierzy zawołaniem OUN-UPA. Niedługo po tym sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł wniosek do parlamentu, aby powyższe słowa stały się oficjalnym zawołaniem ukraińskiej armii.

Hasło „Sława Herojam” w latach II wojny światowej było okrzykiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Obydwie kierowały się szowinistyczną ideologią jednego z ich przywódców, Stepana Bandery. Rozpowszechnianie idei banderyzmu doprowadziło do rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Źrodło: radiomaryja.pl, PCh24.pl

NP

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-06)

 


 

Skip to content