Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: największy meczet w Europie powstanie w sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego

Mimo protestu mieszkańców, w Strasburgu – stolicy Alzacji i miejscu siedziby Parlamentu Europejskiego – budowany jest największy meczet w Europie.

Budowy i sfinansowania inwestycji podjęła się Unia Spraw Turecko-Islamskich materialnie wspomagana przez prezydenta Erdogana. Państwo tureckie pokryje cześć kosztów budowy tego islamskiego centrum, gdyż obok ogromnego meczetu powstaną szkoły, prywatne muzułmańskie liceum, potężny budynek tureckiego konsulatu oraz reprezentacji dyplomatycznej przy instytucjach europejskich. Tego typu projekt mógł być zrealizowany tylko przy poparciu socjalistycznej większości w radzie miasta, które nie wahało się nawet w tym celu zmienić przepisów urbanistycznych.

Znając socjalistycznego mera Rolanda Ries i jego zastępców zajmujących się sprawami kulturowymi, jest ewidentne, że chodzi o sympatie lewicy wobec muzułmanów i cynizm, a nie o naiwność, tym bardziej, że w Strasburgu działają już 3 muzułmańskie miejsca kultu.

Mieszkańcy dzielnicy, w której ma powstać meczet, złożyli pozew do sądu administracyjnego, domagając się anulowania wydanego przez merostwo zezwolenia na budowę, wskazując na szereg formalnych i prawnych nieprawidłowości. Niestety, ich działanie okazało się bezskuteczne. Oficjalne uroczyste rozpoczęcie budowy muzułmańskiego kompleksu z meczetem posiadającym 38 metrowe minarety odbyło się 15 października 2017 roku. Koszt budowy kompleksu szacuje się na 30 mln euro.

Przeciwko tej konstrukcji protestują także francuscy katolicy. Od kilkunastu dni w internecie można podpisać petycję przeciwko budowie meczetu, opublikowaną przez portal Avenu de la Culture. Podpisało ją już ponad 1500 osób.

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-05) | https://www.pch24.pl/francja–najwiekszy-meczet-w-europie-powstanie-w-sasiedztwie-parlamentu-europejskiego,62611,i.html