Francja: największy meczet w Europie powstanie w sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego

Aktualizacja: 2018-09-5 12:23 pm

Mimo protestu mieszkańców, w Strasburgu – stolicy Alzacji i miejscu siedziby Parlamentu Europejskiego – budowany jest największy meczet w Europie.

Budowy i sfinansowania inwestycji podjęła się Unia Spraw Turecko-Islamskich materialnie wspomagana przez prezydenta Erdogana. Państwo tureckie pokryje cześć kosztów budowy tego islamskiego centrum, gdyż obok ogromnego meczetu powstaną szkoły, prywatne muzułmańskie liceum, potężny budynek tureckiego konsulatu oraz reprezentacji dyplomatycznej przy instytucjach europejskich. Tego typu projekt mógł być zrealizowany tylko przy poparciu socjalistycznej większości w radzie miasta, które nie wahało się nawet w tym celu zmienić przepisów urbanistycznych.

Znając socjalistycznego mera Rolanda Ries i jego zastępców zajmujących się sprawami kulturowymi, jest ewidentne, że chodzi o sympatie lewicy wobec muzułmanów i cynizm, a nie o naiwność, tym bardziej, że w Strasburgu działają już 3 muzułmańskie miejsca kultu.

Mieszkańcy dzielnicy, w której ma powstać meczet, złożyli pozew do sądu administracyjnego, domagając się anulowania wydanego przez merostwo zezwolenia na budowę, wskazując na szereg formalnych i prawnych nieprawidłowości. Niestety, ich działanie okazało się bezskuteczne. Oficjalne uroczyste rozpoczęcie budowy muzułmańskiego kompleksu z meczetem posiadającym 38 metrowe minarety odbyło się 15 października 2017 roku. Koszt budowy kompleksu szacuje się na 30 mln euro.

Przeciwko tej konstrukcji protestują także francuscy katolicy. Od kilkunastu dni w internecie można podpisać petycję przeciwko budowie meczetu, opublikowaną przez portal Avenu de la Culture. Podpisało ją już ponad 1500 osób.

FLC

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=103683 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]