Adam Michnik prelegentem w Nowym Jorku. Będzie mówił o „antysemityzmie w Polsce”

Aktualizacja: 2018-08-30 9:57 pm

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik wygłosi referat w Nowym Jorku. Tematem spotkania będzie „antysemityzm w Polsce” w XX w. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Badań Żydowskich YIVO. Czy podczas prelekcji Polska ponownie zostanie oskarżona o „współudział” w mordowaniu Żydów podczas II wojny światowej?

„Antysemityzm w Polsce” w XX wieku będzie tematem spotkania z Adamem Michnikiem, do którego dojdzie 6. września w Nowym Jorku. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” został zaproszony przez Instytut Badań Żydowskich, który zajmuje się badaniem dziejów i historii Żydów mieszkających na terenie Europy wschodniej. Spotkanie może stać się okazją do ponownego rzucenia oskarżeń pod adresem Polski o „współudział” w mordowaniu Żydów, tak jak to miało miejsce w pierwszej połowie br., podczas konfliktu z Izraelem dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN.

Portal wpolityce.pl zwraca uwagę, że zapowiedź spotkania z Adamem Michnikiem wskazuje na to, że podczas wykładu mogą paść słowa stawiające Polskę w bardzo złym i fałszywym świetle.

„W lutym polski parlament przyjął ustawę, która wprowadza karę do trzech lat więzienia lub grzywny dla każdego kto – w Polsce lub zagranicą – oskarży państwo polskie albo naród o współudział w Holocauście lub innych nazistowskich zbrodniach. Ta próba napisania historii na nowo i skryminalizowania historycznego dyskursu wywołała największy od dekad kryzys w relacjach między Polską a Izraelem” – czytamy w zapowiedzi prelekcji Adama Michnika.

Inicjatorzy wydarzenia twierdzą również w zaproszeniu, że ustawa wywołała przejawy antysemityzmu. „Ustawa była szeroko krytykowana przez społeczności żydowskie na całym świecie. W Polsce wywołała zarówno przejawy antysemityzmu w mediach, protesty przeciwko antysemityzmowi ze strony intelektualistów i w szerokich kręgach społecznych i kulturalnych” – napisano w zaproszeniu na spotkanie.

Czytając zapowiedz referatu Adama Michnika dowiadujemy się również, że antysemityzm był w Polsce realnym problemem. Organizatorzy podkreślają, że podczas spotkania prelegent przedstawi interpretację historii antysemityzmu. „W tym kontekście, raz jeszcze mierzymy się z pytaniami dotyczącymi źródeł antysemityzmu w Polsce: na początku XX wieku, w okresie międzywojennym, po wojnie, zwłaszcza w czasie pogromu kieleckiego w 1946 roku i w Marcu 1968 roku”.

Spotkanie z Adamem Michnikiem w Nowym Jorku zaplanowano na 6 września. Koszt uczestnictwa w prelekcji oszacowano na 10 dolarów.

Źródło: wpolityce.pl

WMa

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=103608 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]