Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpania: coraz częstsze profanacje świątyń. Nienawiść do Kościoła przybiera na sile

W Hiszpanii coraz częściej dochodzi do okradania bądź profanacji świątyń katolickich. We wtorek po roku żmudnej pracy udało się odzyskać odrestaurowane figury Matki Bożej i św. Pawła z portyku kościoła Andra Mari w baskijskiej miejscowości Gernica. Te XV-wieczne rzeźby zostały zniszczone rok temu przez nieznanych wandali.

Zniszczenie gotyckich figur odbiło się szerokim echem. Miejscowa kuria oraz władze lokalne uznały je za atak na historyczne dziedzictwo regionu. W Kraju Basków cechą charakterystyczną portyków świątyń wybudowanych w XIV i XV wieku jest brak rzeźb. Wyjątek stanowią jedynie kościoły w Lekeito i Gernice. Portyk tego ostatniego wykonał w 1449 r. Sancho de Emparan.

Prace konserwatorskie trwały przez cały rok. Niestety, nie udało się odzyskać wszystkich elementów oryginalnych. Wyrządzonej „szkody nie można naprawić, ponieważ nie udało się odzyskać oryginalnej głowy Matki Bożej, a figura św. Pawła została rozbita na wiele małych fragmentów, które trzeba było zrekonstruować” – czytamy w komunikacie kurii.

Kościół w Gernice nie jest wyjątkiem. W ostatnim czasie doszło do szeregu kradzieży bądź profanacji kościołów. W regionie madryckim miesiąc temu nieznani sprawcy zniszczyli tabernakulum i wysypali komunikanty w miejscowości Fresnedilla de la Oliva. Dla wielu tego rodzaju przypadki są wynikiem ideologizacji życia publicznego w kraju.

KAI

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-08-15https://twitter.com/d_olczykowski/status/1029644936650661889) | https://www.pch24.pl/hiszpania--coraz-czestsze-profanacje-swiatyn--nienawisc-do-kosciola-przybiera-na-sile,62183,i.html

Skip to content