Skandaliczny artykuł o Polakach w izraelskiej prasie. „Ich nienawiść do Żydów przeszła z mlekiem matki”

Skandaliczny, antypolski, oszczerczy – tak można opisać tekst p. Mariki Stein na platformie blogowej „Times of Israel”. „Autorka, mimo że przypomniała skrótowo o sytuacji Polaków w czasie II wojny światowej, skupiła się jednak na „polskim” antysemityzmie” – donosi Reduta Dobrego Imienia.

Przywykliśmy już do oszczerczych i antypolskich tekstów w Izraelskiej prasie. Tym razem w swoim wpisie na blogu na polskim antysemityzmie skupiła się Marika Stein. Zaczęło się oczywiście od przypomnienia nowelizacji ustawy o IPN, która kilka miesięcy temu przeszła przez polski parlament.

Dalej autorka pisze o wycofaniu się z ustawy pod presją Izraela, a nie jak usiłują się nam wmówić polskie władze, o wycofaniu się z ustawy po odniesieniu sukcesu. W tekście możemy przeczytać też kłamstwa o marszu 60 tysięcy białych suprematystów w Warszawie w Dniu Niepodległości.

P. Stein przyznaje co prawda, że obozy zagłady jedynie znajdowały się na polskiej ziemi, ale były zakładane przez Niemców, którzy to byli faktycznymi pomysłodawcami Holocaustu i którzy zgładzili 6 milionów Żydów. W ramach powtórki z historii przypomina też wymordowanie polskich elit przez Niemców.

Nie ma żadnych wątpliwości, że Polacy doświadczyli trudnych warunków, przymusowej pracy, głodzenia, tortur i egzekucji – możemy przeczytać na blogu. Przypomnienie tych faktów ma się jednak nijak do jednostronnego spojrzenia na historię i fałszywego oskarżania Polaków o antysemityzm.

Moja obserwacja postaw Polaków wobec Żydów po propozycji nowego ustawodawstwa otworzyła mi oczy – zaczyna swój wywód. Dalej p. Stein przypomina historię opowiadaną jej przez babcię, której złe doświadczenia sprzed wojny miały nie być wyjątkiem i stanowią dowód na antysemityzm w II RP.

Polska była znana ze swojego antysemityzmu, zarówno w sensie kulturowym jak i zinstytucjonalizowanym – oskarża nasz kraj p. Stein. Opisuje ona rzekome przykłady krzywd, jakich doznawali jej dziadkowie, czym miało być niezajmowanie wysokich stanowisk i inne restrykcje.

Wraz ze zbliżającym się Ostatecznym Rozwiązaniem, moja babcia coraz rzadziej zaczęła wychodzić z domu – czytamy dalej. Polski antysemityzm był silnie zakorzeniony także w Kościele Katolickim – dodaje. Według opowieści babci podczas niedzielnych wizyt w kościele ludzie mieli być nastrajani przeciwko Żydom.

Niemcy mieli polskich współpracowników, bez wątpienia motywowanych antysemityzmem i korzyściami finansowymi – pisze następnie Stein. Jako przykłady polskiego antysemityzmu i zbrodni wobec Żydów, podaje natomiast fałszywe przykłady mordów z Jedwabnego czy Kielc.

Nawet polski ruch oporu w czasie wojny miał swój udział w antysemityzmie – dodaje p. Stein. I pisze: Ich nienawiść do Żydów przeszła z mlekiem matki. Po czym zadaje serię pytań, w mniemaniu Żydów zapewne retorycznych:
– Czy to oznacza, że nic się nie zmieniło?
– Czy to leżało u podstaw zbrodni przez cały ten czas?
– Czy w Polsce jest więcej antysemityzmu niż gdziekolwiek indziej na świecie?

Dodaje, że w jej mniemaniu poprzeczka dla innych państw w antysemityzmie została ustawiona bardzo wysoko. Antysemityzm, który pojawił się w Polsce przed II Wojną Światową był wyczuwalny i poprzedzał polskie obozy śmierci – pisze autorka artykułu, jakby zapominając, że na początku przyznała, że to Niemcy za nimi stały.

Polscy blogerzy i dziennikarze radośnie odnajdują przykłady Żydowskiej kolaboracji z nazistami. Z radością przypominają, że część Żydów pracowała później w obozach koncentracyjnych – możemy przeczytać w artykule. Jej zdaniem za powstaniem państwa Izrael stało to, że Żydzi źle czuli się w Polsce.

Kim jest Marika Stein? Tak sama przedstawia się w notce na stronie „Times of Israel”: „weganka, syjonistyczna, liberalna, sympatyczna dusza z Sydney, która opuściła branżę ubezpieczeniową, aby pracować jako opiekunka do dzieci i do zwierząt”.

O sprawie pisze Reduta Dobrego Imienia, według której artykuł Mariki Stein na stronie „Times of Israel” jest jednostronnym obrazem polskiej historii. Wywody autorki skwitowaliśmy pytaniem o to, dlaczego kraj – tak jak próbowała wykazać – antysemicki, uratował tak wielu Żydów w czasie II wojny światowej – czytamy w notce RDI.

Za: Najwyższy Czas! (2018-08-10) | https://nczas.com/2018/08/10/skandaliczny-artykul-o-polakach-w-izraelskiej-prasie-ich-nienawisc-do-zydow-przeszla-z-mlekiem-matki/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content