Aktualizacja strony została wstrzymana

Ani pomnika, ani tablicy informacyjnej. Wiedeń „podziękował” polskiemu królowi

Tablica z wizualizacją pomnika Jana III Sobieskiego zniknęła z cokołu, gdzie miał stanąć monument. Przyczyny pozostają nieznane. Polacy mieszkający w stolicy Austrii łączą zniknięcie tablicy ze zmianą w planach władz miasta. Niewykluczone zatem, że władze Wiednia zrezygnowały z planów postawienia monumentu.  

Na wzgórzu Kahlenberg 12 września, w 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem miał stanąć monument upamiętniający wiktorię króla Jana III Sobieskiego. Na istniejącym już cokole obecnie znajdowała się tablica z informacjami o projekcie i jego historii, w języku polsku i niemieckim. Ustawiono ją trzy lata temu. Konstrukcja zniknęła między 13 a 16 lipca. Sprawę zgłoszono policji.

Upamiętniający polskie zwycięstwo pomnik powstał na podstawie porozumienia między miejskimi władzami stolicy Austrii i Krakowa. Kosztował 1,5 miliona złotych, a do jego powstania przyczyniły się dotacje osób fizycznych i polskich przedsiębiorstw.

Czyżby zatem władze Wiednia ugięły się pod polityczną poprawnością i nie chciały upamiętniać polskiego władcy, który wraz ze swymi husarzami uratował Wiedeń przed zdobyciem przez Turków? Oby tak nie było. Trudno bowiem o większy przejaw niewdzięczności.

Źródło: naszdziennik.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-08-09) | https://www.pch24.pl/ani-pomnika--ani-tablicy-informacyjnej--wieden-podziekowal-polskiemu-krolowi,62075,i.html

Skip to content