Znad pałacu prezydenckiego zniknie biało-czerwona flaga! Zastąpi ją historyczna Chorągiew

Przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej to tylko jedna ze zmian w ustawie o symbolach państwowych RP. Na korektę czekają również barwy flagi, orzeł z herbu oraz hymn – donosi „Rzeczpospolita”.

Powiewającą nad Pałacem Prezydenckim biało-czerwoną flagę zastąpi Chorągiew Rzeczypospolitej – czerwony prostokąt obramowany wężykiem generalskim z wizerunkiem orła w środku. Ma ona głęboką historię i – jak mówi dziennikowi Krzysztof J. Guzek, członek elitarnego Szkockiego Towarzystwa Heraldycznego – widniała już na pieczęci Przemysła II. Używali jej także monarchowie, a II RP informowała o miejscu przebywania prezydenta. Obecnie głowa państwa posiada swój proporzec, ale stosowanie go ograniczono do uroczystości wojskowych. – Jesteśmy jedynym krajem europejskim, w którym głowa państwa nie posiada własnego weksylium – zauważa Guzek.

To jednak tylko jedna ze zmian wynikających z odchodzenia od ustawy o symbolach państwowych rodem z PRL. Skorygowane zostaną również zapisy dotyczące liczbowych współrzędnych narodowych barw. „Załącznik do obecnej ustawy podaje je w tzw. przestrzeni barw CIELUV, a większość grafików ma problem, jak przełożyć je na współczesne systemy. W efekcie producenci flag przedstawiają czerwień w różnych odcieniach” – czytamy na rp.pl.

Poprawiony zostanie również orzeł w herbie, gdyż wzór z ustawy został namalowany pędzlem, co w dobie informatyzacji rodzi problemy. Dlatego też resort kultury planuje stworzyć wizerunek w kilku wersjach (w tym jedno- i dwubarwnej) i grafice wektorowej. „Przy okazji orzeł nie uniknie niewielkiego liftingu. W jego koronie pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy” – donosi dziennik.

Powstaną również nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego. Szczegóły zmiany są jednak nieznane.

Źródło: rp.pl

MWł

Polecamy również:

Katolicki naród bez Boga w hymnie? Czy to nie czas na zmiany?

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-08-02)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Potrzebna jest duża korekta a nie kosmetyka. Prawdziwy Polski Orzeł ma wzniesione skrzydła, bez gwiazd. Korona otwarta to symbol podległości, powinna wrócić korona zamknięta z krzyżem. No i ta lilia w ogonie – symbol masoński. Też powinna zniknąć. No cóż – Pomarzyć można…
PM

Takie to zmiany, ze w Mazurku zostanie Bonaparte jako wzór dla Polaków do naśladowania, a orzeł nadal będzie bez Krzyża.
chyba kpiny

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content