Szokujące orzeczenie brytyjskiego Sądu Najwyższego: można głodzić osoby z uszkodzonym mózgiem

Aktualizacja: 2018-07-31 9:49 am

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii w poniedziałek zawyrokował, że osobom z uszkodzonym mózgiem będzie można zaprzestać podawania pożywienia i płynów. Decyzja w tej sprawie należeć ma do rodziny i lekarza. Jeśli wspólnie zdecydują się oni zrezygnować z podawania płynów, to będą mogli to uczynić bez zgody sądu.

Wyrok obejmuje 24 tysiące pacjentów znajdujących się w stałym stanie wegetatywnym lub świadomych jedynie w minimalnym stopniu. Ludzie ci pozostają zdolni do samodzielnego oddychania, jednak należy im podawać jedzenie i płyny. Decyzja Sądu Najwyższego ułatwi doprowadzenie przynajmniej części z nich do śmierci z głodu i/lub pragnienia.

Jak zauważa dr Peter Saunders z broniącej życia organizacji „Care not Killing” (Troska nie zabijanie) nowy wyrok Sądu Najwyższego może przyspieszyć decyzje o śmierci pacjentów podejmowanych w celach finansowych (spadek) lub ideologicznych. 

Podkreśla on również, że wyrok ten ustanawia niebezpieczny precedens i doprowadzi do staczania się po równi pochyłej.

Sąd Najwyższy zajął się sprawą w związku z decyzją o śmierci 52-latka z uszkodzonym mózgiem i  znajdującego się w stanie wegetatywnym od czerwca 2017. Rodzina w porozumieniu z lekarzami zdecydowała się pozwolić mu na śmierć, nie pytając sądu o zgodę – wbrew dotychczasowej praktyce.

Sąd niższej instancji stwierdził jednak, że nie popełnili przestępstwa. Jednak urzędnik występujący z racji swej funkcji w imieniu osób niezdolnych do samodzielnego bronienia swych interesów złożył odwołanie. Sąd Najwyższy jednak podtrzymał wyrok.

Brytyjskie wymiar sprawiedliwości po raz pierwszy zajął się tego typu sprawą. Stworzono zatem precedens, na podstawie którego wyrokować będą kolejne sądy.

Źródła: spuc.org.uk / lifesitenews.com / carenotkilling.org.uk / news18.com

mjend

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102988 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]