Aktualizacja strony została wstrzymana

Szokujące orzeczenie brytyjskiego Sądu Najwyższego: można głodzić osoby z uszkodzonym mózgiem

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii w poniedziałek zawyrokował, że osobom z uszkodzonym mózgiem będzie można zaprzestać podawania pożywienia i płynów. Decyzja w tej sprawie należeć ma do rodziny i lekarza. Jeśli wspólnie zdecydują się oni zrezygnować z podawania płynów, to będą mogli to uczynić bez zgody sądu.

Wyrok obejmuje 24 tysiące pacjentów znajdujących się w stałym stanie wegetatywnym lub świadomych jedynie w minimalnym stopniu. Ludzie ci pozostają zdolni do samodzielnego oddychania, jednak należy im podawać jedzenie i płyny. Decyzja Sądu Najwyższego ułatwi doprowadzenie przynajmniej części z nich do śmierci z głodu i/lub pragnienia.

Jak zauważa dr Peter Saunders z broniącej życia organizacji „Care not Killing” (Troska nie zabijanie) nowy wyrok Sądu Najwyższego może przyspieszyć decyzje o śmierci pacjentów podejmowanych w celach finansowych (spadek) lub ideologicznych. 

Podkreśla on również, że wyrok ten ustanawia niebezpieczny precedens i doprowadzi do staczania się po równi pochyłej.

Sąd Najwyższy zajął się sprawą w związku z decyzją o śmierci 52-latka z uszkodzonym mózgiem i  znajdującego się w stanie wegetatywnym od czerwca 2017. Rodzina w porozumieniu z lekarzami zdecydowała się pozwolić mu na śmierć, nie pytając sądu o zgodę – wbrew dotychczasowej praktyce.

Sąd niższej instancji stwierdził jednak, że nie popełnili przestępstwa. Jednak urzędnik występujący z racji swej funkcji w imieniu osób niezdolnych do samodzielnego bronienia swych interesów złożył odwołanie. Sąd Najwyższy jednak podtrzymał wyrok.

Brytyjskie wymiar sprawiedliwości po raz pierwszy zajął się tego typu sprawą. Stworzono zatem precedens, na podstawie którego wyrokować będą kolejne sądy.

Źródła: spuc.org.uk / lifesitenews.com / carenotkilling.org.uk / news18.com

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-07-31) | https://www.pch24.pl/szokujace-orzeczenie-brytyjskiego-sadu-najwyzszego--mozna-glodzic-osoby-z-uszkodzonym-mozgiem-,61913,i.html

Skip to content