Niepokojące dane GUS: w pierwszej połowie roku zmalała liczba urodzeń i wzrosła liczba zgonów

Aktualizacja: 2018-07-25 1:59 pm

W pierwszej połowie 2018 roku w Polsce urodziło się 194 tysięcy dzieci. To o ponad 6 tys. mniej niż w tym samym okresie w roku 2017 – wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS.

W ocenie prof. Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego dane te pokazują, że jesteśmy świadkami końca efektu programu 500 plus. – Ubiegłoroczny wzrost liczby dzieci okazał się nietrwały. Był efektem tego, że część rodzin przyspieszyła tylko decyzje o posiadaniu drugiego lub trzeciego dziecka – ocenił naukowiec w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Wiele wskazuje na to, że w tym roku w Polsce urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, co oznacza, że niekorzystna sytuacja demograficzna po raz kolejny się utrwali. W ocenie ekspertów udałoby się ją powstrzymać, gdyby w Polsce co roku przychodziło na świat ok. 580 tys. dzieci. Niestety nikt łącznie z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości nawet nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

Dane GUS są tym bardziej zatrważające, jeśli porówna się liczbę urodzeń z liczbą zgonów przez pierwsze 6 miesięcy 2018 roku. Od 1. stycznia do 30. czerwca 2018 roku w Polsce zmarło 215 tys. (o ponad 4 tys. więcej niż w I półroczu 2017 roku). Oznacza to, że przyrost naturalny w pierwszym półroczu był ujemny i wyniósł „minus 21 tys.”.

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102926 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]