Pozew b. wiceministra MSZ Roberta Greya uważam za odwet

Aktualizacja: 2018-07-20 9:57 am

Szanowni Czytelnicy!

Przeszedłem już w życiu niejedno i nieraz zastanawiam się, czy jest coś mnie jeszcze zaskoczyć. Dziś przekonałem się, że jednak tak. Otóż otrzymałem – uwaga! – 30-stronicowy pozew do sądu cywilnego od byłego wiceministra MSZ Roberta Ethana Greya, który przez bardzo krótki czas, bo zaledwie 5-ciu miesięcy, pełnił tę ważną funkcję w rządzie pani premier Beaty Szydło. Szefem MSZ był w tym czasie minister Witold Waszczykowski.

O co poszło? O dwa moje wpisy na Twitterze, w których zadałem pytanie, czy pan Grey mógłby pomóc w sprawie Pomnika Katyńskiego w New Jersey. Poszło także o to, że przekręciłem jego pierwotne nazwisko z Grygielko na Grygiełko. Tak, tak, to nie opowiadanie Mrożka czy film Barei, ale rzeczywistość roku 2018. Nawiasem mówić, jest to o tyle zaskakujące, że notka w Wikipedii, nigdy przez zainteresowana nie sprostowana, podaje nazwisko Grygiełko a nie Grygielko.

Uważam, że cała ta sprawa jest „szyta grubymi nićmi” i ma podtekst polityczny, bo wielokrotnie krytykowałem polski MSZ za uległość wobec USA, Izraela i Ukrainy. Mam więc podstawy traktować to jako odwet i szykanę za wyrażanie niewygodnych poglądów. Oczywiście na pozew odpowiem, ale jeżeli dojdzie do procesu, to mam nadzieję, że będzie on jawny, aby opinia publiczna mogła się dowiedzieć, o co tak naprawdę w tej sprawie chodzi.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
20 lipca 2018

Przy okazji, artykuły

Piotra Skwiecińskiego „Dziwna nominacja w MSZ, czyli podążamy za przykładem Ukrainy?   na portalu Wpolityce

oraz

Ireny Kacprzak „Rodzinne tajemnice ministra Roberta Greya” w Rzeczpospolitej 

Za: isakowicz.pl (20 lipca 2018)

 


 

Ze strony internetowej MSZ:

„Robert Grey ukończył studia w University of Massachusetts (filozofia i socjologia) oraz New School University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe, specjalizacja Rządy i Prawo).

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie. Następnie wyspecjalizował się w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza dyplomacji ekonomicznej i negocjacjach oraz w budowie partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym. W latach 2005-2008 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ (Nowe Delhi/Nowy Jork).

Od 2010 r. pracuje w Polsce. W latach 2010-2013 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012-2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar. Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie (2014-2016) był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum. Od maja 2016 r. był doradcą w Gabinecie Politycznym ministra spraw zagranicznych.”

Z Wikipedii:

Robert Ethan Grey (ur. 1973 w Rawie Mazowieckiej) – polski urzędnik państwowy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2016).
Źyciorys

Urodził się w Rawie Mazowieckiej jako Robert Piotr Grygiełko. Jego ojciec Zdzisław był krawcem (zmarł 16 stycznia 2017 roku), zaś matka Czesława pracowała jako brygadzistka w Zakładach Odzieżowych im. Próchnika w Rawie Mazowieckiej. Przed wyjazdem z Polski rodzina mieszkała w Łodzi. W 1987 wyjechał wraz z matką do USA i dołączył do ojca, który znalazł się tam już w 1984. Rodzice prowadzili zakład krawiecki w South Dartmouth w stanie Massachusetts. Na początku lat 90. XX wieku uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

Ukończył studia z zakresu filozofii i socjologii na University of Massachusetts oraz studia z zakresu stosunków międzynarodowych na New School University w Nowym Jorku. Do 2010 mieszkał i pracował w USA będąc między innymi regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts, pracownikiem w firmie Putnam Investments w Bostonie. W latach 2008-2010 był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ. Do Polski powrócił w 2010 i do 2013 pełnił funkcję dyrektora ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, jednocześnie będąc w latach 2012-2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar. W kolejnych latach związany był z Uniwersytetem Warszawskim oraz funduszem Xplorer Fund w Warszawie.

Od maja do września 2016 był doradcą w Gabinecie Politycznym ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, zaś od 30 września do 29 listopada podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W listopadzie 2016 „Gazeta Wyborcza” poinformowała, iż Robert Grey miał zataić informacje o współpracy ze służbami USA.

Jego żoną jest Angelika Prokop-Grey, specjalistka ds. procedur antykorupcyjnych, od stycznia 2015 zatrudniona w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Dodajmy, że na interpelację posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego zapytującego dlaczego MSZ zatrudnił Amerykanina, wiceszef dyplomacji Jan Dziedziczak odpisał:

Nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować lojalność polityczną Pana Roberta Greya wobec Polski, USA są naszym najważniejszym sojusznikiem, w przypadku ewentualnej kolizji interesów Rzeczypospolitej Polskiej i USA Pan Robert Grey jak każdy Polak będzie bronił polskiej racji stanu“.

 


 

Ugoda z panem Robertem Grey, b. wiceministrem MSZ

Poniżej, wpis dokonany przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na swoim Facebooku oraz stronie internetowej, z dnia 3 października 2018. Niestety, nie znamy żadnych szczegółów rozmowy, a wpis księdza T. I.-Z. brzmi bardziej tajemniczo niż sama postać pana Greya.

Dziękuję Panu Robertowi Grey za spotkanie w Ordo Iuris. Udało nam się wiele wyjaśnić. Moje słowa pod jego adresem były…

Posted by Tadeusz Isakowicz-Zaleski on Tuesday, October 2, 2018

Za: “Rozmyślania w blogu” Strona ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego — isakowicz.pl (3 października 2018)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102858 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]