Aktualizacja strony została wstrzymana

Protesty pomogły. Prawo i Sprawiedliwość na razie nie sprywatyzuje Lasów Państwowych

Protesty – między innymi leśników oraz parlamentarzystów – doprowadziły do wycofania się przez PiS z projektu prywatyzacji Lasów Państwowych.

Partia rządząca próbowała przeforsować projekt zakładający utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane (PPD). Miała ona powstać przy udziale: Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (LP), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, posłowie głosowali nad zmianą ustawy o lasach. Wygląda na to, że pod naciskiem społecznym obóz Zjednoczonej Prawicy postanowił – przynajmniej na razie – wycofać się z projektu.

Prawo i Sprawiedliwość po wczorajszym proteście leśników oraz ostrym sprzeciwie posłów wycofało się z tego, by częścią składową nowej spółki Polskie Domy Drewniane był majątek Lasów Państwowych. To sukces protestów społecznych – ocenił poseł Robert Winnicki.

Jeszcze rankiem tego samego dnia idea prywatyzacji przedstawiana była przez marszałka Sejmu jako przedsięwzięcie, które ma na celu… budowę mieszkań w przystępnych cenach dla osób niezamożnych. 

https://twitter.com/MarekKuchcinski/status/1019456623398580224

–  Jeśli rząd chce wspomóc proces powstawania mieszkań, to powinien raczej koncentrować się na wdrożeniu ułatwień prawnych czy zwolnień podatkowych związanych z budową drewnianych domów, a nie budować kolejną państwową spółkę – podsumował poseł Winnicki.

Jak napisał portal wSensie.pl, „projekt został radykalnie okrojony, łącznie ze zmianą nazwy ustawy. W tej chwili dotyczy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Banku Ochrony Środowiska”.

Przeciwko prywatyzacji Lasów Państwowych protestowali reprezentanci branży. – Dzisiaj spółka, jutro lasów rozbiórka – wołali podczas środowej demonstracji.

Leśnicy obawiają się, że utworzenie spółki mogłoby doprowadzić Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” do kiepskiej kondycji finansowej, a następnie – do sprzedaży.

Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami – podkreślał Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP.

Ustawa trafiła we wtorek pod obrady sejmowych komisji. Obecnie trwa ostatnia przed wakacjami sesja parlamentu.

W poprzedniej kadencji sejmowej tak zwane media prawicowe alarmowały, że koalicja PO-PSL zamierza wykorzystać majątek Lasów Państwowych do zaspokojenia części majątkowych roszczeń organizacji żydowskich.

Źródła: wSensie.pl, RadioMaryja.pl, Twitter

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-07-18)

 


 

PiS chce sprywatyzować Lasy Państwowe?

Leśnicy protestują przeciwko utworzeniu spółki na bazie Lasów Państwowych. Przewiduje to rządowy projekt ustawy, którym wczoraj zajmowały się sejmowe komisje. To zagrożenie dla Lasów Państwowych i złamanie obietnicy wyborczej – mówią leśnicy.

– Dzisiaj spółka, jutro lasów rozbiórka – skandowali leśnicy.

To jedno z haseł wznoszonych podczas wczorajszej manifestacji leśników. Jak mówili, budowa domów z drewna jest szlachetnym pomysłem. Istnieje obawa, że utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane na bazie Lasów Państwowych doprowadzi do ich upadku.

– Niebezpieczeństwo jest ogromne. Nie znamy pomysłów, jakie mogą się tam znaleźć, projektów ani zapisów – mówił Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Powołanie spółki może doprowadzić do nierentowności Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, a ostatecznie do sprzedaży polskich lasów – alarmują leśnicy.

– Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami – powiedział Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP.

Ustawa miała ominąć posiedzenia rządu. Wczoraj trafiła pod obrady sejmowych komisji. Leśnicy obawiają się, że ustawa zostanie przegłosowana jeszcze w tym tygodniu, bo to ostatnie posiedzenie Sejmu przed przerwą wakacyjną.

– Będziemy się przyglądać temu, jak jest procedowana ta ustawa. Mamy wszyscy nadzieję, że posłowie wycofają się z takiej rzeczy – dodał Jarosław Szałata.

O przyszłość lasów państwowych leśnicy walczyli ostatni raz za rządów koalicji PO-PSL.

– Wtedy też broniliśmy lasów. Był to okres, w którym chciano nas włączyć do sektora finansów publicznych – podsumował Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

W tamtym czasie leśnicy byli wspierani przez Prawo i Sprawiedliwość. Dziś leśnicy mówią wprost: przegłosowanie ustawy o lasach w obecnym kształcie będzie złamaniem obietnicy wyborczej.

Za: MagnaPolonia (18 lipca 2018)

 


 

Skip to content