Aktualizacja strony została wstrzymana

Antyrasistowska organizacja krytykowała drużynę Chorwacji za „dramatyczną jednolitość”

Chorwacka drużyna piłkarska krytykowana za zbyt „dramatycznie jednolitą” i „zbyt białą” przez francuską antyrasistowską organizację pozarządową Licra Paris (International League against Racism and Antisemitism).

Przed finałem mistrzostw świata paryska organizacja Licra opublikowała post na Facebooku, w której chwaliła francuski zespół piłkarski za „wielokolorowy” i „wieloetniczny” skład, przeciwstawiając jej drużynę Chorwacji, nazywając ją „dramatycznie jednolitą i pozbawioną koloru”.

„Dzisiejszy pojedynek wyróżnia się historycznie i socjologicznie … Francuska drużyna, która jest wielobarwna, wieloetniczna, zmierzy się z chorwackim zespołem dramatycznie jednolitym… bez koloru, bez smaku” – brzmiał wpis, który później został usunięty.

Licra przeprosiła wszystkich, którzy zostali urażeni wpisem. „Przepraszamy za ten niezręczny post, który mógł być źle zinterpretowany. Przykro mi, że niektórzy mogli być wstrząśnięci. To nie było naszą intencją” – napisali. [Aha… „nie było”…. – admin]

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2018-07-18)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

jjj said
Islandczycy, Senegalczycy i Koreańczycy też byli jednokolorowi…
No, ale Senegalczykom to chyba wolno…:)

Marcin said
W koszu na śmieci też jest kolorowo.

lopek said
Nie jest jeszcze tak źle – bo jednak kilku białym pozwolono grać we francuskiej drużynie narodowej. Za jakiś czas takiego pozwolenia już nie będzie.

 


 

Luka Modrić na celowniku Centrum Wiesenthala

Wybrany w niedzielę najlepszym piłkarzem Mistrzostw Świata gwiazdor reprezentacji Chorwacji znalazł się na celowniku „łowców nazistów”, reprezentujących Centrum Szymona Wiesenthala.

Żydowska organizacja skrytykowała Lukę Modricia za zaproszenie muzyka Marko Perkovicia „Thompsona” do wspólnego świętowania wicemistrzostwa świata, ponieważ jej zdaniem rockman szerzy nienawiść oraz propaguje faszyzm.

Obecność „Thompsona” na specjalnie przygotowanej celebracji sukcesu chorwackich piłkarzy, w której brało udział ponad pół miliona ludzi, oburzyło w pierwszej kolejności lokalne media i środowiska lewicowe, natomiast później na ten temat zaczęły rozpisywać się zagraniczne media.

Teraz do akcji wkroczyły żydowskie organizacje na czele z Centrum Szymona Wiesenthala, które wydało specjalne oświadczenie na temat jego obecności w autokarze z reprezentantami Chorwacji oraz późniejszego występu w centrum Zagrzebia.

Zdaniem Efraima Zuroffa, dyrektora generalnego Centrum, Perković w swoich piosenkach wzywa do zabijania Serbów oraz „podtrzymuje nostalgię” za aktywnością obozów koncentracyjnych powstałych na terenie Chorwacji w czasie II wojny światowej. Poza tym muzyk ma szerzyć nienawiść i propagować faszyzm, dlatego „dość nieprzypadkowo” na jego koncertach pojawiają się osoby ubrane w stroje nawiązujące do Ustaszy, czyli historycznej organizacji chorwackiego nacjonalizmu.

Z tego powodu Centrum postanowiło skrytykować w pierwszej kolejności Lukę Modricia, kapitana reprezentacji Chorwacji, który w niedzielę otrzymał również nagrodę dla najlepszego piłkarza Mistrzostw Świata w Rosji, a przedwczoraj wywoływał „Thompsona” na scenę.

Zdaniem Zuroffa zawodnik może i zasługuje na sportowe nagrody, lecz „należy mu się czerwona kartka” za nazwanie Perkovicia śpiewakiem.

Na podstawie: index.hr
http://autonom.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2018-07-18)

 


 

Skip to content