Wielka Brytania: minister wzywa Kościół do zmiany nauczania

Penny Mordaunt, brytyjska sekretarz stanu ds. międzynarodowego rozwoju, spotkała się z przewodniczącym Papieskiej Akademii Źycia, arcybiskupem Vicenzo Paglią. Przekonywała go, że Kościół katolicki powinien zmienić nauczanie dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych.

Jak informuje brytyjski dziennik „The Telegraph”, minister w trakcie rozmowy stwierdziła, że każdego dnia 800 kobiet umiera z powodu powikłań ciążowych i połogowych. Jej zdaniem, szerszy dostęp do środków antykoncepcyjnych „złagodziłby ten problem”. Mordaunt przekonywała, że przywódcy religijni powinni zmienić swoje „głębokie przekonania i postawy”, aby umożliwić kobietom szerszy dostęp do „prokreacyjnej opieki medycznej”.

W rozmowie z „The Telegraph” polityk podsumowała swoje spotkanie z arcybiskupami: Vicenzo Paglią i Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. Mówiła o potrzebie pomocy młodym kobietom, rzekomo narażonym na utratę życia i zdrowia m.in. w związku z niedostateczną dostępnością środków antykoncepcyjnych.

– Kościół katolicki może nam w tym pomóc, a moim apelem było, aby pomógł nam w ratowaniu życia, zwłaszcza młodych matek – mówiła. Prasowe relacje nic nie wspominają, czy choćby zająknęła się o ochronie istnień nienarodzonych zagrożonych tak zwaną aborcją.

Wystąpienie minister Mordaunt zbiegło się w czasie z przypadającym za kilka dni jubileuszem 50-lecia ogłoszenia encykliki Humanae Vitae papieża Pawła VI, która porządkowała nauczanie Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji. Jak przypomina „Catholic Herald”, w ubiegłym miesiącu blisko 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało się pod dokumentem wyrażającym wdzięczność za zawarte w encyklice nauczanie i podtrzymującym całkowity sprzeciw przeciwko sztucznej antykoncepcji.

„Jako księża, pragniemy poprzeć, w 50. rocznicę Humanae Vitae tę szlachetną wizję miłości życiodajnej, jak zawsze nauczał Kościół i jak ją rozumiał. Wierzymy, że prawdziwa ludzka ekologia, ponowne odkrycie dróg natury i szacunku dla godności ludzkiej, są kluczowe dla przyszłości naszego narodu: zarówno katolików, jak i nie-katolików. Proponujemy ponowne odkrycie Humanae Vitae, nie tylko w wierności Słowu Bożemu, ale jako klucz do uzdrowienia i trwałego rozwoju naszego społeczeństwa” – napisali w dokumencie brytyjscy księża.

Źródło: KAI

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (https://www.pch24.pl/wielka-brytania--minister-wzywa-kosciol-do-zmiany-nauczania,61669,i.html) | https://www.pch24.pl/wielka-brytania--minister-wzywa-kosciol-do-zmiany-nauczania,61669,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content