Niemiecka policja przez pomyłkę uderzyła Żyda. Władze przepraszają i organizują „dzień jarmułki”

Aktualizacja: 2018-07-13 9:01 am

Niemiec palestyńskiego pochodzenia zaczepił izraelskiego profesora, a wezwana na miejsce policja zamiast napastnika obezwładniła… ofiarę. Do incydentu doszło w Bonn.

Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta. Niemiec palestyńskiego pochodzenia – zidentyfikowany przez policjantów jako chory psychicznie narkoman – zrzucił izraelskiemu profesorowi jarmułkę, krzycząc: „żadnych Żydów w Niemczech”. Policyjny patrol, który przybył na miejsce, uderzył, a następnie obezwładnił…profesora. Dopiero po interwencji przechodzącej kobiety udało się wyjaśnić pomyłkę.

Profesor był wykładowcą na Uniwersytecie w Baltimore i przebywał w Bonn na wakacjach. Napastnik, mimo ucieczki z miejsca zdarzenia, został wkrótce zatrzymany i po przesłuchaniu zaprowadzony do kliniki psychiatrycznej.

– Bardzo przepraszam za nieporozumienie i straszliwą pomyłkę policji. Przyjrzymy się tej sprawie oraz wyciągniemy wnioski, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości – powiedziała w oświadczeniu szef bońskiej policji Ursula Brohl-Sowa.

Dodatkowo wyrazy współczucia i przeprosiny przesłał burmistrz Bonn, Ashok Sridharan. W związku z incydentem ogłoszono „dzień jarmułki”, zorganizowany w celu przeciwdziałania rasizmowi. Odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jego uczestnicy będą nosić na głowach jarmułki jako sprzeciw wobec stereotypów i uprzedzeń.

O zdarzeniu z udziałem Niemca palestyńskiego pochodzenia zdążyły poinformować niemal wszystkie izraelskie portale, donosząc całemu światu o antysemickim napadzie. Wzmianki o incydencie znajdziemy w „Times of Israel”, „The Jerusalem Post” czy „Arutz Sheva”.

Źródło: timesofisrael.com / wsensie.pl / israelnationalnews.com

PR

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102739 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]