Aktualizacja strony została wstrzymana

Protestanci chcą przyjmować Komunię świętą? Kard. Arinze odpowiada: niech zostaną katolikami!

Kardynał Francis Arinze z Nigerii znany jest z głębokiego umiłowania Eucharystii. Stanowczo sprzeciwia się propozycjom interkomunii z protestantami oraz napomina biskupów pragnących wprowadzenia zmian. Niedawno wskazał też na świętego, dzięki któremu odkrył powołanie i zapałał miłością do Najświętszego Sakramentu.

Francis Arinze przyjął chrzest w wieku 9 lat (w 1941 roku). Wcześniej, tak jak i cała rodzina, praktykował lokalne kulty animistyczne. Przyjęcie chrztu dobrowolną decyzją Francisa. Podjął ją dzięki nauczaniu błogosławionego Cypriana Michała Iwene Tansiego, nigeryjskiego trapisty. To on zapalił w Arinze miłość do Boga. Młody Nigeryjczyk służył także jako ministrant podczas Mszy odprawianych przez Tansiego.

– Był takim, jakim chcielibyście, żeby byli kapłani w waszych parafiach: gorliwy, oddany. Kiedy celebrował Mszę, widziałeś że on wierzy w to co robi. Jego życie przyciągało innych. Nic dziwnego, że wszędzie tam gdzie pracował było mnóstwo powołań kapłańskich czy zakonnych – wspomina nigeryjski kardynał, który obecnie broni czci dla Najświętszego Sakramentu.

Kard. Arinze stanowczo sprzeciwia się interkomunii. Twierdzi, że jeżeli protestanci pragną przyjmować Jezusa w Eucharystii, muszą stać się katolikami. Dał temu wyraz w kazaniu wygłoszonym w Klasztorze Buckfast w Devon.

– Eucharystia nie jest wyrazem modlitwy ekumenicznej. To zgromadzenie wierzących w Chrystusa (…) to celebracja najświętszych tajemnic Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu, którego ciało jest obecne w chlebie, a krew w winie. Który powiedział do Apostołów „to czyńcie na moją pamiątkę” – wyraźnie podkreślał kard. Arinze.

– To nie jest tak, że na Mszy tylko przekazujemy sobie znak pokoju. Po Mszy możesz iść na wspólny kawałek ciasta lub nawet piwo i jest to w porządku. Ale Msza nie jest czymś takim (…) Eucharystia nie należy do nas, nie możemy się nią dzielić z przyjaciółmi – wskazywał dodając: Jeżeli chcecie dostąpić Najświętszej Tajemnicy, zostańcie członkami Kościoła. Wtedy będziecie mogli przyjmować Eucharystię nawet siedem razy w tygodnui. Inaczej, jest to niemożliwe.

Kard. Arinze odniósł się także do problemu związanego z udzielaniem Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w nowych związkach cywilnych. Wskazał, że nie możemy być bardziej miłosierni niż Chrystus. Jeżeli On sam ustanowił takie prawa dla wierzących, to my nie możemy – w imię własnego rozumienia miłosierdzia – ich zmieniać.

Źródło: catholicherald.com

PR   

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-07-13) | https://www.pch24.pl/protestanci-chca-przyjmowac-komunie-swieta--kard--arinze-odpowiada--niech-zostana-katolikami-,61596,i.html

Skip to content