Ekstradycja z Izraela ortodoksyjnego Żyda winnego molestowania seksualnego nieletnich

Prokurator nowojorskiego powiatu Kings, Charles J. Hynes oznajmił 9 czerwca br. o przyznaniu się oskarżonego Stefana Colmer do wielu przypadków seksualnego molestowania nastoletnich chłopców.

32-letni Colmer, ortodoksyjny Żyd z Brooklynu, jest pierwszą osobą względem której Izrael dokonał ekstradycji do Stanów Zjednoczonych na podstawie nowych poprawek do  bilateralnej umowy pomiędzy tymi krajami, zawartej w styczniu 2007 roku. Wyrok, za który grozi winnemu od dwóch do siedmiu lat więzienia, zapadnie 30 czerwca br.

W trakcie trwania dochodzenia w sprawie wielokrotnego molestowania dwóch 13-letnich chłopców, dokonywnego w okresie od stycznia do maja 2006 roku,  Stefan Colmer zbiegł w lutym 2007 roku do Izraela. Przed wymiarem sprawiedliwości Colmer ukrywany był przez jednego z rabinów.

W wyniku niepisanej umowy, większość przestępstw molestowania seksualnego w środowisku Żydów ortodoksyjnych, nie jest zgłaszana policji. Kilka grup żydowskich aktywnie walczy z tym zjawiskiem dążąc do ukarania winnych – jak określa się – plagi molestowania seksualnego w środowisku ortodoksyjnych Żydów.

Media głównego nurtu unikają nadawania rozgłosu przypadkom molestowania seksualnego w środowiskach innych niż Kościół katolicki, choć wszelkie raporty wskazują na istnienie podobnej, jeśli nie większej skali zjawiska w środowiskach pastorów protestanckich, grupach żydowskich czy też w zawodowym środowisku nauczycielskim.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: King's County District Attorney Office | http://www.brooklynda.org/press_releases/pr_jun_09.htm#04

Skip to content