Aktualizacja strony została wstrzymana

Bp Bronakowski: reklamy alkoholu to toksyczna ideologia

Reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem i radosnym byciem razem to rodzaj toksycznej ideologii – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas 30. Pielgrzymki Grup Trzeźwościowych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Wraz z przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Mszę św. koncelebrował abp Józef Michalik oraz kapłani zaangażowani w pracę na rzecz trzeźwości.

Bp Tadeusz Bronakowski stwierdził w kazaniu, że wprawdzie Polska cieszy się niepodległością i nie jest poważnie zagrożona przez siły zewnętrzne, jednak „straciliśmy czujność”. – Nadto pozwoliliśmy rozprzestrzeniać się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności narodu. Jednym z nich, bez wątpienia najgroźniejszym, jest brak trzeźwości – powiedział. – Jako naród nie zawsze dobrze korzystamy z daru wolności – dodał.

Jak ocenił, wielu ludzi stało się niewolnikami nałogu, a swoją wolność wykorzystują do niszczenia. Zastanawiał się co zrobić, aby ludzie przestali bezradnie i obojętnie patrzeć na „marsz milionów zmierzających do przepaści, idących w rytmie wybijanym przez niestrudzonych bojowników alkoholowej sprawy”.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości wskazywał, że agresywna reklama i nadmierna dostępność alkoholu są „niczym otwarte wrota do cierpienia, zniewolenia, zatracenia”. – Musimy uczynić naprawdę wszystko, aby te wrota zamknąć. Tylko wówczas uchronimy wiele osób – powiedział.

Jego zdaniem w Polsce pełno jest „sprzedawców fałszywych iluzji”, a wiele środowisk zarabia na słabościach bliźnich. – Zarabiają producenci i sprzedawcy alkoholu, zarabia wielki przemysł medialno-reklamowy. Niestety wiele osób nieświadomych staje w szeregach tych, którzy rozpijają naród, ulegając, a czasami promując proalkoholową mentalność, nakłaniając innych do picia, czy ośmieszając działania trzeźwościowe – mówił.

Bp Bronakowski podkreślił, że reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem, szczęściem, radosnym byciem razem to „rodzaj toksycznej ideologii, która powinna być zakazana”. Uznał, że wstydem jest, iż polskie bało-czerwone barwy są w takich reklamach wykorzystywane i służą „promocji patologicznych zachowań”. Skrytykował również występowanie w takich spotach osób, które pełnią ważne publiczne stanowiska. Jego zdaniem powinno to być zakazane.

Dzisiaj widzimy uśmiechniętego trenera kadry narodowej w piłce nożnej w reklamie piwa. Jednocześnie ten sam trener miał ogromne problemy z kadrowiczami, którzy na zgrupowaniu nadużywali alkoholu. Krótkowzroczność takich postaw jest zasmucająca, a wręcz przerażająca – mówił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Te reklamy są tym bardziej szkodliwe, że tysiącom młodych, kilkuletnich nawet dzieci, wpisują w podświadomość połączenie między kibicowaniem a piwem, między wspólnymi emocjami a alkoholem. To jest zatruwanie umysłów i serc przyszłych pokoleń – podkreślił.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej tłumaczył, że Kościół poświęca dużo uwagi apostolstwu trzeźwości, ponieważ chce zapobiegać poważniejszym problemom, zanim staną się zbyt trudne do rozwiązania. Zauważył, że jest to zadanie, w które ofiarnie i skutecznie podejmują nie tylko księża, ale także świeccy. Jako przykłady wymieniał wiele znanych postaci z historii Polski, m.in. bł. ks. Bronisława Markiewicza, św. Maksymiliana Marię Kolbego, ks. Franciszka Blachnickiego czy gen. Józefa Hallera. Wskazywał, że ich dzieła powinny być kontynuowane współcześnie.

Naszym zadaniem jest promowanie tego niełatwego, ale jakże pięknego, jak bardzo wartościowego przesłania pełnej chrześcijańskiej wolności – zachęcał bp Bronakowski. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy to dzieło promują, ale przede wszystkim sami w swoim życiu starają się walczyć o tę prawdziwą wolność, wzrastać w tej wolności, wspierać innych na drodze do duchowej wolności, która jest niezbędna – dodał.

Pielgrzymka Grup Trzeźwościowych rozpoczęła się w piątek rano w Przemyślu, skąd uczestnicy pieszo wyruszyli do Kalwarii Pacławskiej. W sobotę na dróżkach kalwaryjskich odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Dróżek Pana Jezusa. W programie znalazły się także mityngi AA, Al-Anon i Alateen. Zakończenie pielgrzymki nastąpi w niedzielę.

KAI

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-24)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Bardzo mądre słowa. To co się dzieje obecnie, to taktyka rozpijania Polaków. Pod pozorem super zabawy z puszką w ręku. Niech pokażą tych ludzi 5 godzin po rozpoczęciu „zabawy”. Takie spoty dopiero by przemówiły.
Em.

 


 

Twitterowa bójka. Zbigniew Boniek kontra Samuel Pereira z TVP Info. Poszło o piwo

Redaktorowi naczelnemu TVP Info nie przypadła do gustu reklama piwa Tyskie, w które wziął udział Zbigniew Boniek. Samuel Pereira skrytykował prezesa PZPN na Twitterze. Ten nie pozostał mu dłużny.

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej promujący picie piwa. Serio? – napisał Pereira publikując plakat reklamowy Tyskie, na którym Boniek wraz z kibicami trzymają szklanki z piwem.

W dyskusji pod wpisem stwierdził: Sam piwo lubię, ale prezes PZPN to chyba jednak bardziej na promocję zdrowego trybu życia powinien stawiać. Co dalej? Reklama palenia?

Szef TVP Info nie musiał długo czekać na odpowiedź, która okazała się wręcz druzgocząca: małe piwo lub lampka wina do kolacji to lek na długowieczność. Ps. Ma pan racje, w związku z tym jako pokuta nie pojdę do @tvp_info przez okres jednego roku, ukłony – skomentował tweeta Boniek.

Po jego stronie stanęli również internauci, którzy przypomnieli, że w poprzednich latach wielu piłkarzy, trenerów i osób związanych z piłką brało udział w podobnych kampaniach reklamowych.

https://twitter.com/mkucharski78/status/1004455362542690305

A twoja twarz powinna reklamować rzetelne dziennikarstwo, a jesteś tylko szczekaczką reżimu.

”” Bartosz Alzuszczak (@BAlzuszczak) 6 czerwca 2018

Reakcja Bońka oraz wielu internatów spowodowały, że naczelny TVP Info próbował szybko załagodzić spór. Zaproponował również wizytę szefa PZPN w redakcji.

Źródło: Twitter

Za: Najwyższy Czas! (07/06/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście postawa prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz członka Komitetu Wykonawczego UEFA jest karygodna i nie do obrony, szczególnie w kraju, w którym problem pijaństwa jest tak wielką plagą i – powiedzmy to otwarcie – jedną z główniejszych wad narodowych. A wszystko zaczyna się od niewinnego „jednego piwka”, które jednak – dzisiaj za sprawą wszechobecnej reklamy i swobodnego dostępu do wszelkich trunków, a szczególnie piwa – staje się „piwkiem z korzeniami”…

Również postawa Redaktora Naczelnego TVP Info, który dopuszcza do reklam alkoholu, nawet tego „niewinnego” piwa, jest wysoce naganna, bowiem reklama wszelkich trunków alkoholowych powinna być w kraju osłabionym tą plagą narodową, surowa zabroniona i rygorystycznie przestrzegana!!

 


 

Skip to content