Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum

Aktualizacja: 2018-06-20 9:28 am

Zdominowany przez socjalistów hiszpański rząd planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos. W ich miejsce chce postawić miejsce pamięci o ofiarach wojny domowej.

Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum

Gen. Francisco Franco. Obraz Ibera Paco z 1939

Początkowo niezobowiązująca decyzja została zatwierdzona w parlamencie w zeszłym roku. Jak zapowiedział premier Pedro Sanchez: „nie mamy jeszcze konkretnej daty, ale rząd się tym zajmie”.

Hiszpania nie może zezwalać na symbole, które dzielą Hiszpanów. Coś, co jest niewyobrażalne w Niemczech lub we Włoszech, a więc w krajach, które również zostały dotknięte przez faszystowskie dyktatury, powinno być także wyobrażalne w naszym kraju – powiedział Sanchez, jednocześnie dając przykład celowego lub nieświadomego niezrozumienia historii własnego kraju.

Okres rządów Franco w historiografii określa się bowiem mianem „frankizmu”, gdyż jego charakterystyka znacznie różniła się od reżimów faszystowskich panujących w innych krajach Europy.    

Natomiast rzecznik partii socjalistycznej – Oscar Puente zaznaczył, że mauzoleum powinno zostać przekształcone w miejsce pojednania i pamięci dla wszystkich Hiszpanów, bez przeprosin za lata dyktatury.

Gen. Franco stanął na czele junty wojskowej w 1936 r. sprzeciwiając się rządom lewicowego Frontu Ludowego. Pod hasłem „chrześcijańskiej krucjaty przeciwko komunizmowi” zwyciężył w wojnie domowej a następnie ustanowił rządy dyktatorskie. Podczas II wojny światowej, mimo współpracy z III Rzeszą i Włochami, Hiszpania pozostała neutralna. Frankistowska Hiszpania była monarchią „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną” z uprzywilejowaną pozycją Kościoła. Niektóre elementy jego rządów do dziś budzą kontrowersje. Chodzi m.in. brak litości dla komunistów wyrażony w krwawym rozprawianiu się z przeciwnikami politycznymi, otwarciu dla nich obozów pracy czy zaprowadzeniu cenzury.

Źródło: telewizjarepublika.pl / telegraph.co.uk

PR

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102238 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]