Aktualizacja strony została wstrzymana

Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum

Zdominowany przez socjalistów hiszpański rząd planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos. W ich miejsce chce postawić miejsce pamięci o ofiarach wojny domowej.

Walka z symbolami. Rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum

Gen. Francisco Franco. Obraz Ibera Paco z 1939

Początkowo niezobowiązująca decyzja została zatwierdzona w parlamencie w zeszłym roku. Jak zapowiedział premier Pedro Sanchez: „nie mamy jeszcze konkretnej daty, ale rząd się tym zajmie”.

Hiszpania nie może zezwalać na symbole, które dzielą Hiszpanów. Coś, co jest niewyobrażalne w Niemczech lub we Włoszech, a więc w krajach, które również zostały dotknięte przez faszystowskie dyktatury, powinno być także wyobrażalne w naszym kraju – powiedział Sanchez, jednocześnie dając przykład celowego lub nieświadomego niezrozumienia historii własnego kraju.

Okres rządów Franco w historiografii określa się bowiem mianem „frankizmu”, gdyż jego charakterystyka znacznie różniła się od reżimów faszystowskich panujących w innych krajach Europy.    

Natomiast rzecznik partii socjalistycznej – Oscar Puente zaznaczył, że mauzoleum powinno zostać przekształcone w miejsce pojednania i pamięci dla wszystkich Hiszpanów, bez przeprosin za lata dyktatury.

Gen. Franco stanął na czele junty wojskowej w 1936 r. sprzeciwiając się rządom lewicowego Frontu Ludowego. Pod hasłem „chrześcijańskiej krucjaty przeciwko komunizmowi” zwyciężył w wojnie domowej a następnie ustanowił rządy dyktatorskie. Podczas II wojny światowej, mimo współpracy z III Rzeszą i Włochami, Hiszpania pozostała neutralna. Frankistowska Hiszpania była monarchią „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną” z uprzywilejowaną pozycją Kościoła. Niektóre elementy jego rządów do dziś budzą kontrowersje. Chodzi m.in. brak litości dla komunistów wyrażony w krwawym rozprawianiu się z przeciwnikami politycznymi, otwarciu dla nich obozów pracy czy zaprowadzeniu cenzury.

Źródło: telewizjarepublika.pl / telegraph.co.uk

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-20) | https://www.pch24.pl/walka-z-symbolami–rzad-hiszpanii-planuje-usuniecie-szczatkow-gen–franco-z-mauzoleum,61071,i.html