Protest przeciwko bluźnierczej wystawie w Nowym Jorku

Ponad sześćset osób zgromadził w sobotę zorganizowany przez stowarzyszenie Tradycja – Rodzina – Własność (TFP) oraz kampanię America Needs Fatima protest połączony z modlitwą wynagradzającą za bluźnierstwa obecne na wystawie „Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia” w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Protest przeciwko bluźnierczej wystawie w Nowym Jorku

Ekspozycja prezentowana w znanej galerii przy Piątej Alei czynna jest od początku maja. Zawiera szereg eksponatów w postaci świętych symboli i przedmiotów (takich jak krzyże i różańce) oraz wyzywające stroje wzorowane na szatach liturgicznych, zestawione m.in. z erotycznymi gadżetami w stylu sadomasochistycznym.

Katolicy z całego świata wyrażali swoje oburzenie w związku z wernisażem wystawy, zorganizowanym 1,5 miesiąca temu. Odbył się on z udziałem gwiazd światowej popkultury – wokalistek i modelek prezentujących mieszaninę wyzywająco-bluźnierczych kreacji. Wśród uczestników pokazu (obojga płci) popularne były mitry i tiary oraz imitacje koron i aureol znanych z wizerunków Najświętszej Maryi Panny. Miary zgorszenia dopełnił fakt, że będące częścią wystawy ponad 50 szat liturgicznych i przedmiotów związanych z katolickim kultem, zostało udostępnione organizatorom prowokacyjnej imprezy przez urzędników watykańskich.

Data sobotniego protestu zbiegła się z uroczystością Niepokalanego Serca Maryi. Przed siedzibę Metropolitalnego Muzeum Sztuki przybyli katolicy z całego Nowego Jorku, Pensylwanii, New Jersey, a nawet obcokrajowcy. Intonowali pieśni maryjne i odmawiali Różaniec w akcie zadośćuczynienia za bluźnierstwo, które dokonało się z udziałem przedstawicieli duchowieństwa. W trakcie pikiety do modlących się i protestujących dołączali postronni przechodnie. Nie obyło się, jak zwykle w takich przypadkach, bez wulgaryzmów i obelg rzucanych przez antyklerykałów pod adresem uczestników spotkania.

Pośród haseł widniejących na transparentach można było przeczytać między innymi: „Świeccy katolicy ofiarują zadośćuczynienie za świętokradzką wystawę Met Niebiańskie ciała” a także: „Kardynale Dolan: mieszanie grzechu i świętości jest świętokradztwem”. Drugi z wymienionych adresowany był do miejscowego hierarchy, przy wsparciu (oraz obecności) którego doszło do bulwersującego pokazu. Kardynał „zażartował” wówczas, że pop-celebrytka Rihanna, która przybrała srebrny strój wzorowany na szatach liturgicznych, musiała pożyczyć od niego mitrę. Na wernisaż przybył również znany ze wsparcia dla środowisk LGBT ksiądz James Martin SJ.

Jesteśmy Kościołem walczącym. Jako katolicy jesteśmy zobowiązani do walki i obrony Kościoła kiedykolwiek i gdziekolwiek jest on atakowany. Właśnie dlatego tu jesteśmy. Po to by pocieszać naszego Pana i Jego Matkę oraz powiedzieć Metropolitan Museum, że ta wystawa jest nie do zaakceptowania i nie do przyjęcia – powiedział William Siebenmorgan z kampanii America Needs Fatima.

Źródła: churchmilitant.com, americaneedsfatima.org

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-06-13) | https://www.pch24.pl/protest-przeciwko-bluznierczej-wystawie-w-nowym-jorku,60935,i.html

Skip to content