„Nie można pogodzić masonerii z katolicyzmem”. Ważna deklaracja afrykańskich biskupów

Aktualizacja: 2018-06-11 12:57 pm

W Centrum Świętej Teresy z Bingerville w diecezji Abidjan w dniach 21-25 maja odbyło się posiedzenie Konferencji Episkopatu Wybrzeża Kości Słoniowej (CECCI) poświęcone stosunkowi Kościoła Katolickiego do masonerii.

Biskupi WKS już maju 2017 roku przestrzegli wiernych przed „grupami ezoterycznymi”, apelując do tych, którzy zangażowali się w wolnomularstwo do „zawrócenia z tej drogi”.

W tym roku Konferencja Episkopatu WKS ogłosiła 53-stronicowy list pastoralny, wykazujący sprzeczności między katolicyzmem i masonerią. Hierarchowie przypomnieli w nim, na jakim fundamencie bazują wszystkie obediencje. Jest nim przede wszystkim „relatywizm”, który prowadzi masonów do odrzucenia Objawienia na korzyść „minimalnej wiary w wielkiego Architekta”.

„Uprawiana sekretność i akcje rytualne tych sekt nie są do pogodzenia z Kościołem katolickim”, zadeklarowali biskupi Wybrzeża Kości Słoniowej.

CECCI apeluje jednocześnie do walki z wpływem masonerii poprzez uświadamianie, informowanie wiernych i wspólną solidarność, by stworzyć mur ochronny przeciw pokusie przynależenia do loż masońskich.

Nie można być masonem i jednocześnie katolikiem, nie jest to kompatybilne: każda osoba, która to czyni nie może być uznawana za członka naszej wspólnoty – zadeklarował Ignace Bessi Dogbo, ordynariusz diecezji Katiola.

List pastoralny CECCI jest ważnym dokumentem, wydanym w czasie, kiedy  światowa masoneria chce uczynić Abidjan stolicą wolnomularstwa afrykańskiego. Sześć wielkich obediencji, w tym z Francji i Belgii, walczą o zainstalowanie się tam i rozszerzenie swoich wpływów na kontynencie afrykańskim. Szczególnie aktywny jest  Wielki Wschód Francji.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-06-11) -- [Org. tytuł: « „Nie można pogodzić masonerii z katolicyzmem”. Ważna deklaracja biskupów WKS»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102097 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]