Prochy liderów ukraińskich zbrodniarzy zostaną sprowadzone do Lwowa

Aktualizacja: 2009-06-9 10:36 am

Doczesne szczątki czterech przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pochowanych w Monachium zostaną sprowadzone do Lwowa i złożone na Cmentarzu Łyczakowskim.

Chodzi o członków Prowodu OUN: Dmytra Andrijewskiego, generała Mykołę Kapustianskiego i Osypa Bojdunyka oraz kierowniczego działacza OUN Jakoba Makoweckiego. Z wnioskiem o ekshumację ich prochów oraz pochowanie na nowo na honorowym miejscu Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie zwrócił się do mera Andrija Sadowego zarząd Ukraińskiej Służby, która opiekuje się ich grobami w Monachium. Mer Lwowa wyraził już na to zgodę.

Wyżej wymienieni działacze byli współpracownikami pierwszego lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Jewhena Konowalca, zaś po jego śmierci i rozłamie w OUN w 1940 roku poparli frakcję Andrija Melnyka.

Warto przypomnieć, że na tym samym cmentarzu, Waldfriedhof w Monachium, zostali pochowani także przywódcy banderowskiej frakcji ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, m.in. Stepan Bandera, Jarosław Stećko, Stepan Łenkawskyj.

tr/ukrnationalism.org.ua/Kresy.pl

Za: kresy.pl -- [Org. tytuł: « Prochy liderów OUN zostanÄ… sprowadzone do Lwowa»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10205 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]