Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpanio, co zrobiłaś ze swoim chrztem? Mimo protestu tysięcy osób, władze wyburzyły krzyż

„Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” – to kojarzone z okresem stalinizmu lat 40. i 50. XX wieku hasło od kilku lat nabiera zupełnie nowego znaczenia. Dzisiaj wszelkiej maści postępowcy walczący z „katolickim ciemnogrodem” przy użyciu bolszewickich metod mogliby wypisać na swojich sztandarach „Pokażcie nam krzyż, a wymyślimy, jak go zlikwidować”.

6 czerwca 2018 roku na mocy decyzji podjętej przez władze hiszpańskiego Vall d’Uixó został zburzony krzyż stojący w centrum miasta. Według miejscowego ratusza monument był… pamiątką po generale Franco i dlatego podjęto decyzję o jego likwidacji.

Wyburzanie najważniejszego symbolu katolików rozpoczęto na początku czerwca. Zostało ono jednak wstrzymane 5 czerwca, kiedy grupa 200 mieszkańców miasta otoczyła krzyż i zaczęła go bronić skandując przy tym hasło „Chcemy krzyża!”. 6 czerwca problemy z protestującymi zostały rozwiązane. Na miejsce przybyła policja, która ogrodziła teren „prac budowlanych” i pilnowała, aby krzyż został zlikwidowany. Nie pomogła nawet petycja przeciwko wyburzeniu krzyża, którą podpisało ponad 13 tys. osób. Lokalne władze okazały się nieugięte w swojej niechęci do katolickiego znaku.

To nie pierwsze antykatolickie działanie władz Vall d’Uixó. Wcześniej burmistrz miasta Tanii Baños doprowadził do zmian nazw ulic  Świętej Rodziny i św. Jana Pawła II, a także wprowadzał w błąd mieszkających tam katolików, publicznie stwierdzając, że hiszpańskie prawo nie dotyczy obiektów katolickich.

Krzyż znajdował się na placu Pokoju w centrum Vall d’Uixó od ponad 70 lat. W 1979 r. ówczesny burmistrz, wywodzący się z Partii Komunistycznej, nakazał usunąć z pomnika elementy nawiązujące do wydarzeń wojny domowej i zmienić nazwę placu (który wcześniej nosił nazwę placu Męczenników) – sam krzyż pozostał jednak na miejscu.

Według hiszpańskiego Prawa Pamięci Historycznej, które weszło w życie 26 grudnia 2007 r., wymagane jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich symboli upamiętniających i wychwalających przewrót wojskowy z 1936 r. oraz rządy gen. Francisca Franco. Prawa wielokrotnie używano w celu uzasadnienia dla rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej.

Źródło: tvp.info, Twitter

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-06-07) | https://www.pch24.pl/hiszpanio--co-zrobilas-ze-swoim-chrztem--mimo-protestu-tysiecy-osob--wladze-wyburzyly-krzyz,60807,i.html

Skip to content