Czaputowicz: Celem naszego członkostwa w RB ONZ jest pomoc Ukrainie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że w następnym tygodniu w Nowym Jorku będzie przewodniczył briefingowi dotyczącemu Ukrainy.

We wtorek szef MSZ poprowadził spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym wskazywał m.in. na konieczność ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Stwierdził również, że Ukraina pozostaje obiektem agresji wojskowej, a jej terytorium jest okupowane.

Czaputowicz w środę w rozmowie z Polskim Radiem 24 ogłosił, że w przyszłym tygodniu jeszcze raz pojedzie do Nowego Jorku, gdzie będzie przewodniczył briefingowi na temat Ukrainy.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa będą się zastanawiać, jak rozwiązać ten konflikt, dlaczego on ciągle trwa ”” powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister dodał, że w briefingu weźmie również udział także szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin, który ma przedstawić swoją perspektywę.

Szef polskiej dyplomacji nazwał ten briefing ważnym gestem ze strony Polski, która wyszła z tą inicjatywą solidarności z Ukrainą.

Nie możemy dopuścić do tego, żeby świat przestał mówić o tym, co się dzieje na Ukrainie, to jest celem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ”” powiedział Czaputowicz. Te rzeczy są istotne dla Polski: prawo międzynarodowe, prawo humanitarne, Ukraina, integralność terytorialna państw. Nie można łamać prawa międzynarodowego; państwo, które to zrobi, będzie potępione. Także to jest myśl przewodnia naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ”” dodał.

Kresy.pl / wpolityce.pl

Za: Kresy.pl (23 maja 2018) | https://kresy.pl/wydarzenia/czaputowicz-celem-naszego-czlonkostwa-w-rb-onz-jest-pomoc-ukrainie/

Skip to content