Aktualizacja strony została wstrzymana

Moje pytanie do włodarzy Elbląga – Jacek Boki

Wystarczy aby dobrzy ludzie nic nie robili, a zło zatriumfuje – Edmund Burke

 

Pan prezydent miasta Elbląga Witold Wróblewski

Pan wiceprezydent miasta Elbląga Janusz Nowak

Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak

Czy Pan prezydent i wiceprezydent miasta Elbląga oraz Pan przewodniczący Rady Miejskiej , partnerskiego miasta Tarnopol na obecnej Ukrainie, wydadzą Panowie wspólne oświadczenie potępiające organizowane przez władze Tarnopola i Lwowa, oficjalne obchody z okazji 75 rocznicy utworzenia kolaboranckiej, zbrodniczej ukraińskiej dywizji Waffen SS Galizien, które będą miały miejsce w obu tych miastach w najbliższą sobotę tj. 28 kwietnia, jak też we wszystkich pozostałych miastach Ukrainy?

Czy zaprotestują Panowie przeciwko temu, co będzie miało miejsce we Lwowie i Tarnopolu 28 kwietnia równie gorliwie, jak zaprotestowali Panowie nie tak dawno, przeciwko upamiętnieniu w Elblągu ofiar ludobójstwa OUN-UPA przez nadanie jednemu z rond w naszym mieście nazwy Rondo Ofiar ludobójstwa OUN – UPA, które według obu panów (prezydenta i wiceprezydenta miasta), nie tylko byłoby zniewagą wysublimowanej wrażliwości Ukraińców mieszkających w naszym mieście, ale również byłoby to rzekomo nawet nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym? Natomiast najbliższe obchody ku czci SS Galizien, jakie będą miały miejsce w m.in. partnerskim mieście Elbląga jakim jest Tarnopol (większość radnych Tarnopola to członkowie partii Swoboda mera Serhija Nadała, analogicznie jak w przypadku mera Lwowa Andrija Sadowego. Pozostali radni obu tych miast, z wyjątkiem jednej osoby, to członkowie neonazistowskiego Prawego Sektora), jak rozumiem według obu panów, żadnych z warunków takiej samej zależności w stosunku do nas Polaków, nie spełniają w najmniejszym nawet stopniu. Tego dnia odbędzie się tam doroczny marsz ku czci dywizji Waffen-SS „Galizien”. Będę maszerować ludzie w mundurach SS, będą runy SS, trupie czaszki, emblematy dywizji galicyjskiej SS, banderowskie flagi i otwarcie faszystowskie hasła.

Hitlerowska gappa, a poniżej eblemat z sybolem SS Galizien

Dywizja ta, uznana została wyrokiem Trybunału Norymberskiego z 1946 roku, za jedną z najbardziej zbrodniczych formacji II wojny światowej. Odpowiedzialna jest za bestialskie ludobójstwo na polskich, żydowskich, ormiańskich, rosyjskich, a także na wielu sprawiedliwych Ukraińcach, mieszkańcach Kresów Południowo – Wschodnich II Rzeczypospolitej, jak również za pacyfikację cywilnej ludności Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, w tym za pierwszoplanowy udział w rzezi warszawskiej Woli, gdzie uczestniczyła w wymordowaniu ponad 60 tysięcy cywilnej ludności tej dzielnicy stolicy Polski oraz rzezi Czerniakowa.

Zbrodnie ludobójstwa dokonane przez członków tej ukraińskiej formacji zagłady w służbie III Rzeszy zgodnie z werdyktem Trybunału Norymberskiego, uznanego przez wszystkie cywilizowane państwa świata, w tym Polskę i prawo międzynarodowe, po dzień dzisiejszy, nie podlegają przedawnieniu. Wszyscy zaś, którzy w jakikolwiek sposób gloryfikują tą ludobójczą formację zagłady i jej członków, winni być według tego samego kanonu uregulowań prawnych, bezwzględnie ścigani za czczenie zbrodniarzy i propagowanie zbrodniczej ideologii nazistowskiej i zbrodniczych formacji zagłady III Rzeszy, gdziekolwiek to czynią.

Tarnopol – pomnik ku czci Waffen SS Galizien w miejskim parku Topilcze. W ubiegłym roku odbył się w Tarnopolu największy na całej Ukrainie festiwal ku czci zbrodniczych formacji SS. W tym roku z okazji 75 rocznicy powstania SS Galizien będzie miała miejsce w Tarnopolu jeszcze większa feta z tej okazji, niż w roku ubiegłym. Ale jak widać włodarzom Elblaga snu to bynajmniej z oczu nie spędza. Partnerstwo z ukraińskimi banderowcami i esesmanami ponad wszystko. Taka jest mądrość etapu.

Rozpoznana po wojnie przez świadka czwórka ukraińskich SS-manów z 14 dywizji SS Galizien uczestniczyła w egzekucjach Polaków i Żydów m.in. w Chodaczowie. Takich herojów będzie się czciło już w najbliższą sobotę we Lwowie i partnerskim mieście Elbląga Tarnopolu, co jednak nie wywołuje z tego powodu u włodarzy mojego miasta jakichś moralnych rozterek. Natomiast wielki niepokój wzbudza u prezydenta Elbląga Witolda Wroblewskiego coś zupełnie innego, a mianowicie inicjatywa upamiętnienia w naszym mieście polskich ofiar tych ukraińskich wzorów bohaterstwa.

Tak więc biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty zwracam się do Panów z pytaniem, które brzmi: Jakie stanowisko zajmiecie Panowie w związku z tak haniebnym postępowaniem władz partnerskiego wobec Elbląga Tarnopola, nie liczących się z żadnymi uczuciami narodu polskiego i mieszkańców naszego miasta, urządzając huczne obchody na cześć ludobójców z dywizji Waffen SS Galizien, której członkowie mają na sumieniu, życie bestialsko pomordowanych przez nich dziesiątek tysięcy niewinnych ludzi? Czy wyciągniecie Panowie z tego faktu jakieś wnioski, czy też uznacie, że nic się nie stało, zamiatając jak to macie w zwyczaju całą sprawę pod ,,dywan’’. Nadmieniam, że powoływanie się przy tym na rzekomą niemożność zajęcia przez Panów stanowiska w tej sprawie i potępienia tychże zbrodniarzy oraz ich obecnych protoplastów gloryfikujących nazistowskich zbrodniarzy i najbardziej ludobójczą formację czasów drugiej wojny światowej, powołując się przy tym na względy moralne, jest w tej akurat kwestii rzeczą całkowicie amoralną i nie na miejscu, biorąc pod uwagę, ogrom pomordowanych przez tych zbrodniarzy ofiar, a także uczucia rodzin tych, którzy cudem przeżyli zagładę zgotowaną im przez członków tej dywizji .

Z poważaniem

Jacek Boki

Elbląg 23 kwiecień 2018 r.

 

Źródła:

Obłuda Adamowicza i spółki

http://mysl-polska.pl/1541

Rondo ofiar ukraińskich nacjonalistów powstanie? Prezydent: To nie jest dobry pomysł

https://www.info.elblag.pl/37,53819,Rondo-ofiar-ukrainskich-nacjonalistow-powstanie-Prezydent-To-nie-jest-dobry-pomysl.html

We Lwowie prezentowano broń i mundury Waffen SS Galizien z okazji 75 rocznicy powstania dywizji

https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-prezentowano-mundury-i-uzbrojenie-waffen-ss-galizien-foto/

Władze zorganizowały konkurs dla dzieci z okazji 75 rocznicy powstania SS Galizien

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-panstwowe-wladze-zorganizowaly-konkurs-dla-mlodziezy-z-okazji-75-lecia-ss-galizien/

Tarnopol czci zbrodniarzy

https://kresy.pl/wydarzenia/tarnopol-czci-zbrodniarzy/

Honory dla zbrodniarzy z SS Galizien w Tarnopolu

http://wsercupolska.org/wsp1/index.php/pwm/505-honory-dla-zbrodniarzy-z-ss-galizien-w-tarnopolu-

https://www.facebook.com/vadim.lukashevich.7/videos/1115663858573645/

W Tarnopolu odbędzie się festiwal SS

https://holicin.livejournal.com/13125267.html

W Tarnopolu oblano farbą pomnik SS „Galizien”

https://www.magnapolonia.org/w-tarnopolu-oblano-farba-pomnik-ss-galizien/

Za: kresywekrwi (26.04.2018) | http://kresywekrwi.neon24.pl/post/143472,moje-pytanie-do-wlodarzy-elblaga

Skip to content