Niebezpieczna ustawa 447 przegłosowana w Kongresie USA

Izba Reprezentantów przyjęła we wtorek senacką ustawę zobowiązującą rząd amerykański do wspierania roszczeń organizacji ubiegających się mienie bezspadkowe ofiar zagłady Żydów. Odnosząc się do Act 447 przedstawiciele polskich władz prezentują niespójne stanowisko. Jedni bagatelizują ustawę, inni – poniewczasie – dostrzegają powagę sytuacji.

W głosowaniu, którego termin został przyspieszony w stosunku do pierwotnych planów, wnioskodawcy uzyskali większość 2/3, wymaganą do przegłosowania ustawy.

Chcę wszystkich uspokoić. Tak zwany JUST Act nie ma żadnego znaczenia prawnego, nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec państwa polskiego – mówił we wtorek, jeszcze przed głosowaniem przebywający za Oceanem wicepremier Jarosław Gowin.

Przekonywał on, iż polska ambasada w stolicy Stanów Zjednoczonych obserwuje sytuację i porozumiewa się w tej kwestii z  administracją amerykańską.

W podobnym tonie wypowiedział się wicemarszałek Senatu Adam Bielan. – Szanujemy emocje i uczucia amerykańskiej Polonii. Rozumiemy, że ta ustawa wzbudza bardzo duże zainteresowanie, natomiast nie uważamy, że ona będzie miała przełożenie na relacje polsko-amerykańskie. Ustawa ma charakter symboliczny, nie ma praktycznego znaczenia – stwierdził.

Inną narrację zaprezentował szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. – Nie możemy uprzywilejowywać jakiekolwiek grupy. Ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków.

Debata cieszyła się znikomym zainteresowaniem kongresmanów. Ileana Ros-Lehtinen z Florydy podkreślała, że w jej ocenie ustawie brak narzędzi do w egzekwowania roszczeń. – Pierwszy raport ma zostać przygotowany w ciągu 18 miesięcy. Wielu poszkodowanych nie dożyje nawet momentu jego ogłoszenia. Ta ustawa jest daleka od tego, czego dziś potrzebują poszkodowani –  uznała.

Jeśli prezydent Donald Trump podpisze ustawę 447, Departament Stanu USA zobowiązany będzie do sporządzania cyklicznych raportów dla Kongresu. Mowa tam będzie o tym, jak poszczególne kraje odnoszą się do kwestii przekazania stronie żydowskiej mienia ofiar Holokaustu. Rząd amerykański będzie musiał wspierać roszczenia organizacji żydowskich.

Źródła: tv republika, onet.pl

RoM

Przeciwko Act 447 protestują Polacy za Oceanem

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content