Aktualizacja strony została wstrzymana

KUL honoruje zwolennika morderców

W swojej działalności politycznej wspiera rzeźników Wołynia z OUN-UPA. Jest już pewne, że prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko otrzyma doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

p

Senat KUL uchwalił przyznanie honorowych doktoratów sześciu osobom – prezydentom Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii oraz byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi. Zostaną one przyznane w 440 rocznicę Unii Lubelskiej. – Głęboki sens moralny i polityczny realizm Unii Lubelskiej potwierdziły stulecia wspólnego bytowania narodów składających się na Rzeczpospolitą: Polaków, Litwinów, Rusinów, Estończyków, Łotyszy, ale też Żydów, Tatarów, Niemców i innych nacji, które znajdowały tu przestrzeń wolności, tolerancji i względnego dobrobytu, opartego na zgodzie i braterstwie – tłumaczy rzecznik prasowy KUL, Beata Górka.

Jednak nie ma zwyczaju honorowania państw, specjalne doktoraty otrzymują za to osoby. Jedną z nich jest prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Wielokrotnie wyrażał sympatię wobec środowisk związanych z szowinistyczną Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów-Ukraińską Powstańczą Armią (OUN-UPA). To jemu ukraińscy nacjonaliści zawdzięczają obchody na szczeblu państwowym 65 rocznicy powstania UPA. Kilka miesięcy temu Wiktor Juszczenko relatywizował także w programie telewizyjnym rzeź wołyńską, w wyniku której z rąk ukraińskich szowinistów zginęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Od dłuższego czasu pod listem przeciwko honorowaniu kontrowersyjnego polityka na swojej stronie internetowej podpisy zbiera ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Przedstawiciele środowisk kresowych zapowiadają protesty przeciwko przyznaniu doktoratu tak kontrowersyjnemu politykowi.

sks/ND

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/kul_honoruje_zwolennika_mordercow

Skip to content