Młody Izraelczyk znieważył pomnik ofiar w KL Birkenau. Co dla Żydów naprawdę znaczy Holokaust?

Aktualizacja: 2018-03-22 10:11 am

Młody Żyd znieważył pomnik ofiar w KL Birkenau na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. 19-letni Izraelczyk oddał mocz na monument. Sprawca po zatrzymaniu dobrowolnie poddał się karze.

19-letni obywatel Izraela został zatrzymany w środę. Według świadków „miał oddać mocz na schody” pomnika ofiar obozu. Monument znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Całe zdarzenie widział jeden z przewodników.

Sprawcę ujęła straż Muzeum, która przekazała go policji. Młody Żyd przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Służby nie ujawniły jakiego rodzaju była to kara. Polskie prawo stanowi, że „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Wiadomo jednak, że Izraelczyk po przesłuchaniu został zwolniony.

To nie pierwszy chuligański wybryk w Muzeum Auschwitz. Rok temu 12 osób rozebrało się do naga i próbowało skuć ze sobą kajdankami przed historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Napis „Arbeit macht frei” sprawcy zasłonili napisem „love” i złożyli w ofierze owcę. Akcja miała mieć antywojenny wydźwięk. Sprawcy zostali ukarani.

Znieważony przez Żyda Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.

Źródło: tvp.info

MA

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100593 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]