Francja przeciw świętemu Józefowi! Regionalne władze zabiją posąg deskami

Aktualizacja: 2018-03-20 10:24 am

Czeka nas powtórka z Ploermel? Takie sformułowanie byłoby zasadne gdyby nie fakt, że wojna z symboliką katolicką jest w laickiej Francji… codziennością. Tym razem na walkę z przejawami wiary w życiu publicznym zdecydowały się władze Aniche. Ukryją figurę świętego Józefa.

„Problem” laickiej republiki z wizerunkiem świętego Józefa rozpoczął się od remontu budynku, w którym dotychczas znajdowała się szkoła. W związku z renowacją placówki imienia francuskiego komunisty Marcela Cachina („czerwone” poglądy w rzekomo wolnościowym państwie nie przeszkadzają nikomu), uczniowie zostali przeniesieni w inne miejsce.

Lekcje przez dwa lata odbywać będą się w budynku dawnej szkoły świętego Józefa. Budynek jest dziś własnością merostwa, ale na jego fasadzie znajduje się coś, czego zaakceptować nie mogą władze postępowej republiki – niewielka figurka świętego Józefa.

Antyklerykalne państwo nie potrafi zaakceptować symboliki religijnej na budynku szkoły. Wszak już oświeceniowi wywrotowcy zaprowadzający we Francji po roku 1789 nowe, krwawe porządki uważali, że przejęcie ludzkiej duszy zależy od edukacji.

Demontaż pomnika św. Józefa jest jednak ryzykowny, szczególnie, że budynek niedawno przeszedł remont. Dlatego też merostwo zdecydowało, że przez dwa lata – gdy w tym miejscu uczyć będą się dzieci – figura zostanie… zabita deskami.

Pod koniec roku 2017 w bretońskim Ploermel władze, w oparciu o decyzję Rady Stanu, chciały zlikwidować krzyż na pomniku św. Jana Pawła II. Wtedy stanowczo zareagowały na to m.in. polskie władze państwowe i samorządowe, a także Węgrzy oraz oczywiście katolicy świeccy i hierarchowie. Ostatecznie figura została przeniesiona na teren należący do Kościoła.

Źródło: rp.pl / lavoixdunord.fr / Twitter

MWł

Zobacz także:

“Emiraty francuskie”

Emiraty francuskie

  


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100548 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]